Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2018/2019

Bezpečnostní a strategická studia + Sociologie

Bakalářské studium, forma: prezenční dvouoborové, vyučovací jazyk: čeština.

Přijímací řízení

  • Podmínky přijetí

    Nutnou podmínkou přijetí je absolvování střední školy s maturitou a úspěšné vykonání testů ze studijních předpokladů (SP) a základů společenských věd (ZSV). V případě SP jsou testy, které fakulta uznává, test Obecných studijních předpokladů (Scio-OSP), který v rámci Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) zabezpečuje společnost Scio, a Test studijních předpokladů (TSP), organizovaný MU v rámci přijímacího řízení na MU. U ZSV fakulta uznává test Základů společenských věd (Scio-ZSV), který v rámci NSZ zabezpečuje společnost Scio. Nejpozději při uzávěrce termínu pro podání přihlášek si uchazeč závazně v e-přihlášce volí, kterou z následujících variant přijímacího řízení bude absolvovat. Pro všechny své přihlášky do bc. studia na FSS si musí vybrat stejný způsob přijímacího řízení.
    Varianta 1: Scio-ZSV + Scio-OSP: Uchazeč má možnost vykonat zkoušky v několika termínech (platí pro Scio-ZSV i Scio-OSP). Při více pokusech se započítají nejlepší dosažené výsledky. Termíny, které fakulta uznává, najdete na webu FSS - http://www.fss.muni.cz/admission/application_and_admission/bc.
    Varianta 2: Scio-ZSV + TSP: Uchazeč má možnost vykonat zkoušku Scio-ZSV v několika termínech. Při více pokusech se započítá nejlepší dosažený výsledek. Dále vykonává zkoušku TSP v termínu, stanoveném MU, kterou má možnost vykonat jednou.
    Výsledky testů ZSV (u Varianty 1 i OSP) předává fakultě výhradně společnost Scio, uchazeč svůj výsledek fakultě nepředává. Musí však společnosti Scio poskytnout k předání výsledků svůj souhlas (učiní tak v rámci přihlášky k NSZ). Pro rozhodování o přijetí uchazečů bude sestaveno společné pořadí přepočtených percentilů z Varianty 1 a Varianty 2 přijímacího řízení.
    Vzhledem k tomu, že fakulta uznává výsledky NSZ konaných ve více termínech, při neúčasti na žádném z termínů se není možné odvolávat na překážky na straně uchazeče. Náhradní přijímací zkoušky se konat nebudou.
    Uchazeči, kteří se hlásí na mezifakultní studium organizované ve spolupráci s Filozofickou fakultou, vykonají ještě přijímací zkoušky předepsané pro příslušný obor na FF, tj. Test studijních předpokladů (TSP) a případně i oborový test. Pro mezifakultní studium s Ekonomicko-správní fakultou (ESF) nebo s Pedagogickou fakultou (PdF) žádné další zkoušky konat nemusí. Přijímací řízení pro uchazeče cizince upravuje Směrnice děkana č. 4/2016 (na webu FSS na úřední desce - http://www.fss.muni.cz/about_us/official_documents/study_rules). Cizincem se rozumí osoba s cizí státní příslušností, která skládala maturitní zkoušku na zahraniční střední škole. Uchazeči o studium – cizinci nemusí absolvovat testy SP (OSP nebo TSP) a ZSV, nýbrž skládají písemnou přijímací zkoušku na Fakultě sociálních studií. Nejpozději k přijímací zkoušce musí doložit potvrzení o uznání zahraničního vzdělání (nostrifikační doložku) a potvrzení o vykonání zkoušky z českého jazyka na úrovni B2 (dle Alte). Za cizince se dle této směrnice nepovažují občané Slovenské republiky.
    Upozorňujeme, že důležitým předpokladem pro zvládnutí studia je schopnost studovat z odborných anglických textů. Ověřenou kopii maturitního vysvědčení přinesou přijatí uchazeči k zápisu ke studiu. Pro zájemce o studium na Fakultě sociálních studií organizujeme tzv. Den otevřených dveří. Informace najdete na webu FSS - http://www.fss.muni.cz/admission.
  • Doporučená literatura ke zkouškám

    neuvádí se
  • Kritéria hodnocení uchazečů

    Maximálně je možné získat 200 percentilových bodů. Výsledný přepočtený percentil je tvořen z 60% výsledkem testu ZSV a ze 40% výsledkem testu SP (OSP nebo TSP). Pořadí uchazečů je vytvářeno pro každou studijní kombinaci zvlášť.
  • Počet uchazečů přijatých v loňském roce

    164
  • Počet uchazečů přihlášených v loňském roce

    415

Studium

  • Cíle

    Obor Bezpečnostní a strategická studia je v bakalářském studiu zaměřen na široké sociálně-vědní poznání problematiky bezpečnosti a strategie na různých úrovních, od regionální po globální. Cílem je seznámit studující s teoriemi a metodami oboru, s bezpečnostními hrozbami a riziky, s bezpečnostní politikou a se strategickým myšlením v bezpečnostní oblasti. Studium je směřováno ke komplexnímu pojetí bezpečnosti.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • popsat a klasifikovat soudobé bezpečnostní problémy;
    • identifikovat nejzávažnější hrozby soudobého světa, především ve vztahu k soudobé střední Evropě;
    • analyzovat soudobou bezpečnostní politiku;
    • využívat základní metodologii bezpečnostních a strategických studií;
    • vyhledávat a analyzovat zdroje z bezpečnostní sféry.
  • Uplatnění absolventa

    Absolventům oboru Bezpečnostní a strategická studia se otevírá možnost rozsáhlého praktického uplatnění v bezpečnostní sféře na státní a mezinárodní úrovni, v oblasti politického poradenství (především jako odborní poradci politiků, kteří se zabývají bezpečnostní problematikou), v hospodářské sféře (jako experti ve firmách, pro něž jsou podstatné bezpečnostně-politické analýzy, ať již vzhledem k vyráběnému či obchodovanému zboží anebo vzhledem k rizikovým regionům, v nichž působí), v nevládních humanitárních organizacích (jako bezpečnostně-političtí experti organizací, které působí v rizikových oblastech, případně se zaměřují na řešení bezpečnostních hrozeb), v mediální sféře (jako odborníci na bezpečnost ve všech druzích médií) atd.

  • Regulovaná povolání

    • Bez profesního postavení
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Standardní doba studia oboru činí šest semestrů. Studium může být studováno pouze dvouoborově. K tomu, aby student či studentka byli připuštěni k závěrečné bakalářské zkoušce, musí na oboru BSS získat 90 ECTS. Ve studijní kombinaci s oborem politologie z celkového počtu 90 ECTS musí získat 58 nebo 52 ECTS z povinných předmětů; tyto počty plynou z toho, zda student na konci bakalářského studia píše bakalářskou práci (diplomový seminář k bakalářské práci za 6 ECTS) na oboru BSS či na druhém studovaném oboru. Ve studijní kombinaci s jinými obory platí, že z celkového počtu 90 ECTS pak musí získat 62, nebo 56 ECTS z povinných předmětů; tyto počty plynou z toho, zda student na konci bakalářského studia píše bakalářskou práci (diplomový seminář k bakalářské práci za 6 ECTS) na oboru BSS či na druhém studovaném oboru. Ze zbývajících 28, resp. 34 ECTS za povinně volitelné předměty, potřebných k dosažení požadovaného celkového počtu 90 ECTS, je možno 5 ECTS získat absolvováním volitelných předmětů i mimo nabídku oboru. ECTS získané za minimální jazykovou kompetenci a tělesnou výchovu se započítávají do povinně volitelných předmětů.

  • Praxe

    Není součástí bakalářského studia tohoto programu.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Státní zkouška sestává z obhajoby práce a ze dvou předmětů státní závěrečné zkoušky (Teorie a metody bezpečnostních a strategických studií, Bezpečnostní politika). Studenti mají předem k dispozici okruhy, z nichž v rámci SZZ dostanou konkrétně formulované otázky, na které odpovídají. Okruhy jsou navázány na povinné předměty a mají přiřazenu vybranou odbornou literaturu. V případě bakalářské zkoušky studenti dostanou pět otázek z každého státnicového předmětu, přičemž odpovídají pouze na čtyři z nich dle vlastního výběru. Součástí SZZ je obhajoba bakalářské práce (v případě, že práci student nepředkládá na jiném oboru v rámci dvouoborového studia).

  • Návaznost na další studijní programy

    Absolvent bakalářského studijního oboru může (po splnění podmínek přijetí) pokračovat v navazujícím magisterském studiu. Na Fakultě sociálních studií MU lze pokračovat ve studiu v přímo navazujícím magisterském oboru Bezpečnostní a strategická studia.

164
uchazečů
bylo loni přijato
415
uchazečů
se loni hlásilo

Informace o oboru

Obor
Bezpečnostní a strategická studia
Zkratka
BSS
Kód
6701R014
Typ
bakalářský
Titul
Bc.
Akreditace
do 31. 12. 2024
Program
B6701 B-PL Politologie