Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2018/2019

Archeologie + Genderová studia

Bakalářské studium, forma: prezenční dvouoborové, vyučovací jazyk: čeština.

Přijímací řízení

  • Podmínky přijetí

    Předmět přijímací zkoušky: Test studijních předpokladů (TSP).

    Bližší informace k TSP: http://www.muni.cz/tsp

    Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: http://www.phil.muni.cz/wff/home/prijimaci

    Obecné informace o přijímacím řízení na MU: http://www.muni.cz/admission/bachelor

    FF MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

    Prominutí přijímací zkoušky: Bez přijímací zkoušky lze přijímat účastníky ústředního kola soutěže z historie. K definitivnímu rozhodnutí je třeba předložit studentskou práci za účelem posouzení vhodnosti tématu pro daný obor. Formulář zde: http://www.phil.muni.cz/plonedata/wff/prijimaci-rizeni/zadost_prominuti_prijimaci_zk.doc.

  • Počet uchazečů přihlášených v loňském roce

    1
  • Odhad počtu uchazečů o obor, kteří budou přijati v tomto řízení

    25

Studium

  • Cíle

    Studium oboru Archeologie umožňuje získání hlavních znalostí a dovedností, které jsou potřeba k povolání archeologa. Studium je koncipováno tak, aby student získal základy metodologie a teorie oboru, přehled vývoje pravěku, rané doby dějinné a středověku včetně hmotné kultury se zaměřením na střední Evropu. Vysokou úroveň studia zajišťuje široký výběr specializovaných archeologických předmětů a předmětů s širokým interdisciplinárním přesahem. Odborná příprava je zabezpečena rozsáhlou nabídkou technických a praktických předmětů.

    Ústav archeologie a muzeologie poskytuje pro studium oboru výjimečné zázemí v podobě tří terénních základen, na nichž probíhají terénní praxe studentů, nejlépe vybavené pracoviště geofyzikálních metod v ČR, 3D laboratoř a keramickou laboratoř aj. Díky tomuto zázemí studenti prakticky uplatní své teoretické a metodologické znalosti již v rámci studia. Pracoviště má četné mezinárodní vazby, v jejichž rámci se mohou studenti účastnit zahraničních výzkumů oppida a v rámci projektu Erasmus+ absolvovat studijní pobyt v zahraničí nebo navštěvovat pravidelné přednášky zahraničních lektorů.

    Jedním z cílů je umožnit absolventům kvalifikovanou volbu jejich další profilace, ať již zvoleným zaměstnáním, nebo prostřednictvím některého magisterského programu.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • vysvětlit základní souvislosti ve vývoji období pravěku, rané doby dějinné a středověku na území střední Evropy, provádět edukační činnost pro zájemce z řad veřejnosti (přednášky, výstavy);
    • psát odborné texty k tématům středoevropské archeologie, pracovat s českou i cizojazyčnou odbornou literaturou, vhodně využívat výpočetní techniku;
    • podílet se na realizaci archeologického výzkumu (prospekci i exkavaci), provádět běžné terénní práce, použít interdisciplinární analýzy;
    • prakticky použít geodetické postupy a přístroje, informační technologie a laboratorní a konzervační postupy;
    • uplatnit zásady památkové péče v rámci současné právní úpravy.
  • Uplatnění absolventa

    Absolventi studia jsou připraveni z hlediska teorie, metodologie i praxe k výkonu povolání archeologa v institucích památkové péče, paměťových institucích a veřejné správě. Praktické znalosti geodézie, informačních technologií a základů konzervace historických artefaktů mohou absolventi uplatnit v řadě dalších profesí mimo archeologii. Obecně se absolventi uplatní ve všech pozicích vyžadujících získávání, analýzu a správu dat. U větší části absolventů se předpokládá pokračování studia v magisterském stupni, ve kterém prohloubí svoje znalosti archeologie a příbuzných oborů.

  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Standardní doba studia je šest semestrů. Pro přistoupení ke státní závěrečné zkoušce musí studenti za povinné, povinně volitelné a volitelné předměty získat u jednooborového studia celkově 180 kreditů a u dvouoborového studia 95/85 kreditů (diplomové/nediplomové studium). Povinné předměty tvoří základ odborných předmětů oboru a jejich podíl činí 65 kreditů pro diplomové studium (včetně kreditů za předměty zaměřené na přípravu bakalářské práce) a 55 kreditů pro nediplomové studium (včetně kreditů za předměty zaměřené na přípravu oborové práce). Povinně volitelné předměty 36/22/21 kreditů (jednooborové / dvouoborové diplomové / dvouoborové nediplomové studium), si student volí podle svého zájmu a své budoucí odborné orientace. Zbývající kredity studenti získají za absolvování libovolných předmětů z aktuální nabídky volitelných předmětů oboru nebo z nabídky jiných oborů.

    Studenti se řídí při průchodu studiem kontrolní šablonou svého imatrikulačního ročníku.

  • Praxe

    Povinnou součástí studia oboru je odborná praxe. Student povinně absolvuje tři třítýdenní praxe na terénním výzkumu. Praxe archeologické exkavace v rámci bakalářského studia se realizují po 1. a 2. roce studia na archeologických výzkumech ÚAM v Těšeticích-Kyjovicích a na Pohansku u Břeclavi. Třetí praxi zajišťuje pro studenty výzkumná základna v Panské Lhotě. Po dohodě s vedoucím ústavu je možné praxi absolvovat na terénním výzkumu jiné archeologické instituce.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Předpokladem je složení státní zkoušky a úspěšná obhajoba bakalářské diplomové práce. Státní závěrečná zkouška má ústní formu. Komise pokládá pět otázek z následujících okruhů: 1. Pravěká archeologie střední Evropy, starší pravěk; 2. Pravěká archeologie střední Evropy, mladší pravěk; 3. Archeologie rané doby dějinné střední Evropy; 4. Archeologie raného a vrcholného středověku střední Evropy; 5. Znalectví hmotné kultury od pravěku do středověku. Témata otázek vycházejí z okruhů a literatury bakalářského studia. Předpokladem je dobrá znalost archeologie střední Evropy včetně její bibliografie.

  • Návaznost na další studijní programy

    Absolvent bakalářského studijního oboru může (po splnění podmínek přijetí) pokračovat v libovolném navazujícím magisterském studiu. Na Filozofické fakultě MU lze pokračovat ve studiu v přímo navazujícím magisterském oboru Archeologie.

25
odhad počtu uchazečů,
které přijmeme
1
uchazečů
se loni hlásilo

Informace o oboru

Obor
Archeologie
Zkratka
AE
Kód
7105R001
Typ
bakalářský
Titul
Bc.
Akreditace
do 31. 12. 2024
Program
B6107 B-HS Humanitní studia

logo Filozofická fakulta
Obor zajišťuje: