Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2018/2019

Genderová studia + Teorie interaktivních médií

Bakalářské studium, forma: prezenční dvouoborové, vyučovací jazyk: čeština.

Přijímací řízení

  • Podmínky přijetí

    Nutnou podmínkou přijetí je absolvování střední školy s maturitou a úspěšné vykonání testů ze studijních předpokladů (SP) a základů společenských věd (ZSV). V případě SP jsou testy, které fakulta uznává, test Obecných studijních předpokladů (Scio-OSP), který v rámci Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) zabezpečuje společnost Scio, a Test studijních předpokladů (TSP), organizovaný MU v rámci přijímacího řízení na MU. U ZSV fakulta uznává test Základů společenských věd (Scio-ZSV), který v rámci NSZ zabezpečuje společnost Scio. Nejpozději při uzávěrce termínu pro podání přihlášek si uchazeč závazně v e-přihlášce volí, kterou z následujících variant přijímacího řízení bude absolvovat. Pro všechny své přihlášky do bc. studia na FSS si musí vybrat stejný způsob přijímacího řízení.
    Varianta 1: Scio-ZSV + Scio-OSP: Uchazeč má možnost vykonat zkoušky v několika termínech (platí pro Scio-ZSV i Scio-OSP). Při více pokusech se započítají nejlepší dosažené výsledky. Termíny, které fakulta uznává, najdete na webu FSS - http://www.fss.muni.cz/admission/application_and_admission/bc.
    Varianta 2: Scio-ZSV + TSP: Uchazeč má možnost vykonat zkoušku Scio-ZSV v několika termínech. Při více pokusech se započítá nejlepší dosažený výsledek. Dále vykonává zkoušku TSP v termínu, stanoveném MU, kterou má možnost vykonat jednou.
    Výsledky testů ZSV (u Varianty 1 i OSP) předává fakultě výhradně společnost Scio, uchazeč svůj výsledek fakultě nepředává. Musí však společnosti Scio poskytnout k předání výsledků svůj souhlas (učiní tak v rámci přihlášky k NSZ). Pro rozhodování o přijetí uchazečů bude sestaveno společné pořadí přepočtených percentilů z Varianty 1 a Varianty 2 přijímacího řízení.
    Vzhledem k tomu, že fakulta uznává výsledky NSZ konaných ve více termínech, při neúčasti na žádném z termínů se není možné odvolávat na překážky na straně uchazeče. Náhradní přijímací zkoušky se konat nebudou.
    Uchazeči, kteří se hlásí na mezifakultní studium organizované ve spolupráci s Filozofickou fakultou, vykonají ještě přijímací zkoušky předepsané pro příslušný obor na FF, tj. Test studijních předpokladů (TSP) a případně i oborový test. Pro mezifakultní studium s Ekonomicko-správní fakultou (ESF) nebo s Pedagogickou fakultou (PdF) žádné další zkoušky konat nemusí. Přijímací řízení pro uchazeče cizince upravuje Směrnice děkana č. 4/2016 (na webu FSS na úřední desce - http://www.fss.muni.cz/about_us/official_documents/study_rules). Cizincem se rozumí osoba s cizí státní příslušností, která skládala maturitní zkoušku na zahraniční střední škole. Uchazeči o studium – cizinci nemusí absolvovat testy SP (OSP nebo TSP) a ZSV, nýbrž skládají písemnou přijímací zkoušku na Fakultě sociálních studií. Nejpozději k přijímací zkoušce musí doložit potvrzení o uznání zahraničního vzdělání (nostrifikační doložku) a potvrzení o vykonání zkoušky z českého jazyka na úrovni B2 (dle Alte). Za cizince se dle této směrnice nepovažují občané Slovenské republiky.
    Upozorňujeme, že důležitým předpokladem pro zvládnutí studia je schopnost studovat z odborných anglických textů. Ověřenou kopii maturitního vysvědčení přinesou přijatí uchazeči k zápisu ke studiu. Pro zájemce o studium na Fakultě sociálních studií organizujeme tzv. Den otevřených dveří. Informace najdete na webu FSS - http://www.fss.muni.cz/admission.
  • Doporučená literatura ke zkouškám

    neuvádí se
  • Kritéria hodnocení uchazečů

    Maximálně je možné získat 200 percentilových bodů. Výsledný přepočtený percentil je tvořen z 60% výsledkem testu ZSV a ze 40% výsledkem testu SP (OSP nebo TSP). Pořadí uchazečů je vytvářeno pro každou studijní kombinaci zvlášť.
  • Počet uchazečů přijatých v loňském roce

    5
  • Počet uchazečů přihlášených v loňském roce

    19

Studium

  • Cíle

    Obor Genderová studia se zabývá analýzou struktur, vztahů a reprezentací genderu, tedy sociálně a kulturně vytvářených a reprodukovaných vzorců chování, které jsou společností očekávány od mužů a žen. Pojem gender v sobě zahrnuje společensky podmíněné rozdíly, očekávání, předsudky a specifika v postavení žen a mužů. Program oboru Genderová studia na FSS MU v Brně se zaměřuje na studium příčin a důsledků současného stavu genderové struktury společnosti. Cílem je nabídnout orientaci v teoretických, metodologických i aplikovaných sociologických základech genderu a doplnit ji nabídkou kursů z oblasti kulturních studií. Na základě akcentovaného požadavku Evropské unie k vytváření podmínek pro rovné příležitosti žen a mužů v České republice zahrnuje také výuku metod k jejich zavádění do praxe (např. tzv. gender mainstreaming).

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • Absolvent/ka získá základní kompetence v oblasti obecně vědecké metodologie a analytické práce.
    • Absolvent/ka ovládá základní metodologické a technické kompetence v oblasti sběru, zpracování a analýzy empirických dat (sekundární analýza, analýza dokumentů, kvantitativní i kvalitatativní metody)
    • Absolvent/ka rozumí povaze, struktuře a vývoji oboru, jeho teoretickým východiskům a způsobům a pravidlům interpretace; disponuje základními schopnosti v oblasti pojmové práce a konceptuální sociálněvědní analýzy
    • Absolvent/ka získá základní vědomosti o povaze, utváření, reprodukci a fungování sociálních nerovností a moci, o vztazích mezi aktéry a sociální strukturou a sociálním jednání – v nejrůznějších oblastech sociálního života.
  • Uplatnění absolventa

    Absolventi genderových studií mohou najít uplatnění v oblasti státní správy a samosprávy, v nevládních neziskových organizacích, v médiích, ale i v politických subjektech nebo vzdělávacích zařízeních. Absolventky a absolventi jsou schopni nabídnout svým zaměstnavatelům fundované analýzy, podněty a evaluace genderové problematiky v oblastech jako je výchova a vzdělávání, rodinné struktury i pracovní trh, násilí vůči ženám apod. Genderová studia rozvíjejí i druhou specializaci studujících v rámci dvouoborového bakalářského studia a na trh práce se tak dostanou genderově vnímavé osobnosti v oblasti žurnalistiky, mezinárodních vztahů, environmentalistiky atd. podle zvolených studijních kombinací.

    Pozornost věnovaná sociálním nerovnostem z genderové perspektivy je v českém veřejném (mediálním i politickém) i akademickém kontextu dlouhodobě podceňovaná. V mezinárodních srovnáních si Česká republika pohoršuje (gender pay gap, zastoupení žen ve veřejných a akademických funkcích, absence podpory zapojení otců v soukromé sféře apod.), a proto ze strany mezinárodního společenství roste tlak na politickou reprezentaci ČR, aby tyto nerovnosti zdůvodňovala, analyzovala a řešila. Absolventky a absolventi oboru genderových studií takové kompetenci (kriticky reflektovat a analyzovat) během studia nabydou a mohou ji zaměstnavatelům poskytnout.

  • Regulovaná povolání

    • Bez profesního postavení
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    V prezenční formě bakalářského studia si mohou studující zvolit celkem tři volitelné kurzy (18 z celkových 90 kreditů, cca z 15 kurzů) ve vyšších studijních ročnících. V kombinované formě je studujícím nabízen alespoň jeden tzv. volitelný předmět, jehož nabídka se v pravidelných intervalech obměňuje.

    Struktura povinných kurzů respektuje cíle a zaměření studia: teoretické (Sociologické teorie genderu, sdílený kurz Úvod do sociologie) a metodologické kurzy (Metodologie studia genderové problematiky, Gender v terénu), tematicky profilované kurzy, které poskytují základní přehled o struktuře analyzovaných jevů a problémů (Genderová struktura společnosti I a II, Historie ženského hnutí a feminismu), aplikované kurzy (soustředí se na dovednosti uplatnitelné v praxi: Metody prosazování genderové rovnosti, Gender a právo, Praxe), dále standardní kurzy zaměřené na zvládnutí bakalářské práce (Diplomový seminář) a volitelné profilující kurzy. Takový poměr povinných a volitelných kurzů zajistí, že si studující osvojí základy teoretické a metodologické odborné práce, které vhodně rozšíří o tematickou specializaci v závislosti na volitelných kurzech.

  • Praxe

    Praxe je pro studenty a studentky oboru genderová studia povinným kurzem během studia. Je zaměřena především na mapování institucí, jejich genderové struktury a témat, které dané instituce řeší. Jejím úkolem je, aby se budoucí absolventky a absolventi seznámili s institucemi, které mohou být jejich zaměstnavateli, a především aby pronikli do sítí institucí, které jsou účastny v procesu identifikace či řešení vybraných problémů s genderovými aspekty. Úkolem studujících v průběhu čtvrtého semestru je vyhledat organizaci, ve které budou moci vykonávat svou povinnou praxi. Cílem kurzu Praxe 1 je, aby si studující našli instituci, ve které budou vykonávat praxi, aby si ujasnili, co se od nich během praxe ze strany školy i organizace očekává. Výsledkem kurzu je oboustranně podepsaná smlouva s organizací. V pátém semestru studující navštěvují kurz Praxe 2, kde sdílí své zkušenosti z praxe, prezentují závěrečné analytické zprávy, které si vzájemně komentují. Součástí kurzu Praxe 2 jsou i workshopy připravené ve spolupráci s expertkami z praxe (workshop na téma genderový audit organizace, workshop na téma fundraising, workshop na téma přímá akce). Studující v kombinované formě studia kurz absolvují v 5. semestru studia. Očekává se u nich, že již mají zkušenost s institucemi trhu práce a snáze se tak do terénu, kde svou povinnou praxi vykonají, dostanou a svou vlastní pracovní zkušenost zhodnotí.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Bakalářská státní závěrečná zkouška se skládá z písemné části a z obhajoby bakalářské práce. Každá z nich je hodnocena samostatně. Vypočítává se celková známka za obor (včetně známky za bakalářskou práci). Písemná část sestává ze 3 samostatných písemných zkoušek: 1) Genderová struktura společnosti a historie ženského hnutí, 2) Metodologie výzkumu genderové problematiky, 3) Sociologické teorie genderu. V těchto státnicových okruzích jsou přezkoušeny znalosti z hlavních povinných předmětů za celou dobu studia. Náplň státnicových testů je průběžně evaluována s ohledem na změny ve vyučovaných předmětech tak, aby testované znalosti korespondovaly s tím, co bylo obsahem kurzů, kterými prošla daná kohorta.

    Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajoba bakalářské práce, kterou studující vypracovávají na základě zadání vedoucí práce a pod jejím vedením. Práce se liší tematickým zaměřením, sdílejí však jednotné zásady pro vypracování. Práce musí vycházet z teoretického rámce založeného na zpracování odborné literatury, musí obsahovat popis metodologie a musí zahrnovat genderovou analýzu zpracovaného tématu. Práce mohou být jak teoretické, tak empirické, přičemž se vyžadují nekontaktní způsoby získávání dat.

  • Návaznost na další studijní programy

    Absolventu bakalářského studijního oboru genderových studií mohou (po splnění podmínek přijetí) pokračovat v magisterské profilaci Genderová studia na katedře sociologie FSS MU.

5
uchazečů
bylo loni přijato
19
uchazečů
se loni hlásilo

Informace o oboru

Obor
Genderová studia
Zkratka
GS
Kód
6107R014
Typ
bakalářský
Titul
Bc.
Akreditace
do 31. 12. 2024
Program
B6107 B-HS Humanitní studia