Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2018/2019

Sociální informatika

Bakalářské studium, forma: prezenční jednooborové, vyučovací jazyk: čeština.

Přijímací řízení

  • Podmínky přijetí

    Přijímací zkouška do bakalářského studia je shodná pro všechny studijní programy a obory. Uchazeči absolvují Test studijních předpokladů na MU. Bližší informace naleznete zde: http://www.muni.cz/study/admission/bachelor_test
    Následující ustanovení neplatí pro uchazeče, kteří již byli dříve zapsáni k bakalářskému studiu na FI MU. Pro ostatní uchazeče splňující alespoň jedno z níže uvedených kritérií:
    a) výsledek Národní srovnávací zkoušky ze všeobecných studijních předpokladů (Obecné studijní předpoklady v češtině, Všeobecné študijné predpoklady ve slovenštině) konané nejpozději do termínu TSP včetně mezi 20 % nejlepších,
    b) výsledek Národní srovnávací zkoušky z matematiky konané nejpozději do termínu TSP včetně mezi 40 % nejlepších,
    c) výsledek zkoušky SAT I z matematiky alespoň 580 bodů,
    c) výsledek u AP (Advanced Placement) zkoušky z některého předmětu z oblasti STEM (Science, Technology, Engineering and Math) na úrovni 4 nebo 5,
    d) výsledek ve standardizovaném vstupním testu IQ prováděném společností Mensa ČR nebo Mensa SR odpovídá alespoň IQ 130,
    e) úspěšné složení výběrové maturitní zkoušky z MATEMATIKY+ v ČR,
    f) úspěšný řešitel alespoň okresního kola středoškolské odborné olympiády (odbornými olympiádami jsou myšleny předmětové soutěže vyhlašované Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy ČR nebo Ministerstvem školstva, vedy, výskumu a športu SR organizované v oborech fyzika, astronomie, chemie, biologie, matematika a programování),
    g) umístění alespoň v okresním kole středoškolské odborné činnosti na 1. až 3. místě,
    h) úspěšný řešitel korespondenčního semináře z informatiky organizovaného FI MU
    stačí tato kvalifikace pro úspěšné absolvování přijímací zkoušky s plným počtem bodů. Uchazeči splňující kterékoliv z uvedených kritérií mohou být na základě vlastní písemné žádosti, ve které doloží splnění příslušného kritéria, zproštěni povinnosti konat písemnou zkoušku a budou o tomto rozhodnutí písemně uvědoměni.
  • Doporučená literatura ke zkouškám

    S výjimkou seznámení se se staršími variantami TSP není doporučena žádná speciální přípravná literatura. Varianty TSP z předchozích přijímacích řízení najdete na adrese: http://www.muni.cz/study/admission/tsp
  • Počet uchazečů přijatých v loňském roce

    26
  • Počet uchazečů přihlášených v loňském roce

    84

Studium

  • Cíle

    Sociální informatika představuje nový multidisciplinární obor zkoumající využití informačních a komunikačních technologií (ICT) v sociálním, institucionálním a kulturním kontextu. Je inspirovaný vznikem nových problémů souvisejících se sociálními aspekty komputerizace, studiem designu a důsledků používání informačních technologií na jedince a společnost. Sociální informatika se rovněž zabývá studiem problémů vzniklých masovým nasazením informačních technologií a jejich vlivem na strukturu a sociální aspekty společnosti.

    Cílem studia je aktivní zvládnutí teoretických i prakticky použitelných poznatků a dovedností z oblasti sociální informatiky, informatiky a sociologie, což umožní absolventům navrhovat a spravovat informační systémy se zřetelem na jejich uživatele a sociální kontext. Absolventi rovněž získají znalosti využitelné při tvorbě nových a využití současných výpočetních systémů v oblasti marketingu, výzkumu trhu či výzkumu veřejného mínění. V průběhu studia mohou studenti ovlivnit své zaměření pomocí vhodného výběru povinně volitelných a volitelných předmětů a zaměřit se například na oblast tvorby uživatelských rozhraní, modelování a simulace, programování v konkrétním programovacím jazyce, či realizaci empirických šetření a statistické zpracování dat s využitím informačních technologií.

    Důraz je kladen na získání přehledu současných trendů sociální informatiky pro návrh a vývoj informačních systémů, rozvoj kritického myšlení a na získání schopností fundovaně skloubit oblasti informatiky a sociálních věd. V rámci studia jsou rozvíjeny taktéž praktické zkušenosti při návrhu a realizaci samostatného či týmového projektu, který může být zároveň použit jako praktická součást závěrečné práce. Zázemí Fakulty informatiky poskytuje studentům možnost pracovat na zajímavých projektech nejen v rámci výzkumných laboratoří, ale také ve spolupráci s firmami ve Sdružení průmyslových partnerů.

    Obor je určen pro studenty, kteří chtějí získat základní znalosti v informatice a sociologii. Tato specifická kombinace jim umožní získat znalosti ohledně tvorby a používání informačních technologií se zřetelem na jejich uživatele a důsledky pro jedince a společnost. Cílem je připravit odborníky schopné řešit teoretické i aplikované problémy informatiky v sociálním kontextu.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • porozumět základním principům počítačových systémů, operačních systémů, databázových systémů a počítačových sítí;
    • porozumět základním pojmům a konceptům sociální informatiky;
    • analyzovat počítačové systémy s ohledem na jejich uživatele a sociální kontext;
    • aplikovat poznatky ze sociální informatiky a sociálních věd (např. znalosti metodologie) při návrhu počítačových systémů;
    • aplikovat získané metodologické kompetence při realizaci empirických šetření a statistickém zpracování dat.
  • Uplatnění absolventa

    Absolvent oboru může najít uplatnění při návrhu a realizaci výpočetních systémů, zejména v oboru programování, při návrhu a správě informačních a databázových systémů a počítačových sítí, vývoje a údržby webových aplikací, apod. Absolventi se rovněž uplatní v oblasti využití ICT při marketingu, výzkumu trhu, výzkumu veřejného mínění, ve státní správě, v různých vzdělávacích organizacích a výzkumných vědeckých ústavech - všude tam, kde mohou zhodnotit své schopnosti analyzovat vliv ICT na sociální jevy a porozumět jim.

  • Regulovaná povolání

    • Bez profesního postavení
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Standardní doba studia je 3 roky. Předměty oboru jsou tvořeny povinnými předměty, povinně volitelnými a volitelnými předměty. Povinné předměty tvoří jádro oboru, sestávající z úvodních přednášek a předmětů, kde dochází k maximální syntéze v oblasti informatiky a sociologie. Skladba těchto předmětů je volena tak, aby každý student, který obor absolvuje, získal vzdělání v klíčových oblastech sociální informatiky. Skladba povinně volitelných a volitelných předmětů umožňuje volbu zaměření zejména s ohledem na případné pokračování studia.

    Požadavky:

    - Získat nejméně 180 kreditů za celou dobu studia.

    - Složit státní zkoušku.

    - Složit alespoň 25 zkoušek.

    - Absolvovat všechny povinné předměty oboru nejvyšší formou ukončení.

    - Absolvovat nejméně 4 povinně volitelné předměty oboru nejvyšším možným zakončením.

    - Získat 10 kreditů za předmět SBAPR a obhájit bakalářskou práci, viz pokyny na stránce http://www.fi.muni.cz/studies/BP_DP.xhtml.cs.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Státní závěrečná zkouška se skládá z obhajoby bakalářské práce a z ústní zkoušky. Ústní zkouška je hodnocena jednou známkou, obhajoba je hodnocena samostatnou známkou. Pokud student uspěje pouze u jedné z těchto dvou částí, opakuje pouze část, u které měl hodnocení „nevyhověl“.

    V případě negativních posudků na bakalářskou práci se student může vzdát obhajoby, akceptovat hodnocení „nevyhověl“ a přejít rovnou ke zkoušení. V případě neúspěšné obhajoby není možné odstoupit od zkoušení.

    Student dostane dvě náhodně vylosované otázky, každou z jiné oblasti, které zodpoví v písemné přípravě. Tuto přípravu následně odevzdá u zkušební komise a bude založena do protokolu o státní závěrečné zkoušce. Členové komise mohou při zkoušení pokládat doplňující dotazy k vypracované přípravě a k dalším tématům vylosovaných otázek.

    Zkoušení probíhá v češtině nebo slovenštině. Anglicky psanou práci je možné obhajovat anglicky.

    Kompletní seznam otázek je dostupný na stránce https://www.fi.muni.cz/studies/szz_bc/soci.xhtml

    Formální požadavky na závěrečné práce jsou dostupné ze stránky https://www.fi.muni.cz/studies/BP_DP.xhtml.cs

  • Návaznost na další studijní programy

    Absolvent bakalářského studijního oboru může (po splnění podmínek přijetí) pokračovat v libovolném navazujícím magisterském studiu.

    Na Fakultě sociálních studií MU je možné pokračovat v magisterském navazujícím oboru Sociologie a na Fakultě informatiky lze mj. pokračovat v magisterském navazujícím oboru Aplikovaná informatika či Service Science, Management, and Engineering.

26
uchazečů
bylo loni přijato
84
uchazečů
se loni hlásilo

Informace o oboru

Obor
Sociální informatika
Zkratka
SOCI
Kód
1802R033
Typ
bakalářský
Titul
Bc.
Akreditace
do 31. 12. 2024
Program
B1802 B-AP Aplikovaná informatika

Fotogalerie