Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2018/2019

Mezinárodní vztahy + Politologie

Bakalářské studium, forma: prezenční dvouoborové, vyučovací jazyk: čeština.

Přijímací řízení

  • Podmínky přijetí

    Nutnou podmínkou přijetí je absolvování střední školy s maturitou a úspěšné vykonání testů ze studijních předpokladů (SP) a základů společenských věd (ZSV). V případě SP jsou testy, které fakulta uznává, test Obecných studijních předpokladů (Scio-OSP), který v rámci Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) zabezpečuje společnost Scio, a Test studijních předpokladů (TSP), organizovaný MU v rámci přijímacího řízení na MU. U ZSV fakulta uznává test Základů společenských věd (Scio-ZSV), který v rámci NSZ zabezpečuje společnost Scio. Nejpozději při uzávěrce termínu pro podání přihlášek si uchazeč závazně v e-přihlášce volí, kterou z následujících variant přijímacího řízení bude absolvovat. Pro všechny své přihlášky do bc. studia na FSS si musí vybrat stejný způsob přijímacího řízení.
    Varianta 1: Scio-ZSV + Scio-OSP: Uchazeč má možnost vykonat zkoušky v několika termínech (platí pro Scio-ZSV i Scio-OSP). Při více pokusech se započítají nejlepší dosažené výsledky. Termíny, které fakulta uznává, najdete na webu FSS - http://www.fss.muni.cz/admission/application_and_admission/bc.
    Varianta 2: Scio-ZSV + TSP: Uchazeč má možnost vykonat zkoušku Scio-ZSV v několika termínech. Při více pokusech se započítá nejlepší dosažený výsledek. Dále vykonává zkoušku TSP v termínu, stanoveném MU, kterou má možnost vykonat jednou.
    Výsledky testů ZSV (u Varianty 1 i OSP) předává fakultě výhradně společnost Scio, uchazeč svůj výsledek fakultě nepředává. Musí však společnosti Scio poskytnout k předání výsledků svůj souhlas (učiní tak v rámci přihlášky k NSZ). Pro rozhodování o přijetí uchazečů bude sestaveno společné pořadí přepočtených percentilů z Varianty 1 a Varianty 2 přijímacího řízení.
    Vzhledem k tomu, že fakulta uznává výsledky NSZ konaných ve více termínech, při neúčasti na žádném z termínů se není možné odvolávat na překážky na straně uchazeče. Náhradní přijímací zkoušky se konat nebudou.
    Uchazeči, kteří se hlásí na mezifakultní studium organizované ve spolupráci s Filozofickou fakultou, vykonají ještě přijímací zkoušky předepsané pro příslušný obor na FF, tj. Test studijních předpokladů (TSP) a případně i oborový test. Pro mezifakultní studium s Ekonomicko-správní fakultou (ESF) nebo s Pedagogickou fakultou (PdF) žádné další zkoušky konat nemusí. Přijímací řízení pro uchazeče cizince upravuje Směrnice děkana č. 4/2016 (na webu FSS na úřední desce - http://www.fss.muni.cz/about_us/official_documents/study_rules). Cizincem se rozumí osoba s cizí státní příslušností, která skládala maturitní zkoušku na zahraniční střední škole. Uchazeči o studium – cizinci nemusí absolvovat testy SP (OSP nebo TSP) a ZSV, nýbrž skládají písemnou přijímací zkoušku na Fakultě sociálních studií. Nejpozději k přijímací zkoušce musí doložit potvrzení o uznání zahraničního vzdělání (nostrifikační doložku) a potvrzení o vykonání zkoušky z českého jazyka na úrovni B2 (dle Alte). Za cizince se dle této směrnice nepovažují občané Slovenské republiky.
    Upozorňujeme, že důležitým předpokladem pro zvládnutí studia je schopnost studovat z odborných anglických textů. Ověřenou kopii maturitního vysvědčení přinesou přijatí uchazeči k zápisu ke studiu. Pro zájemce o studium na Fakultě sociálních studií organizujeme tzv. Den otevřených dveří. Informace najdete na webu FSS - http://www.fss.muni.cz/admission.
  • Doporučená literatura ke zkouškám

    neuvádí se
  • Kritéria hodnocení uchazečů

    Maximálně je možné získat 200 percentilových bodů. Výsledný přepočtený percentil je tvořen z 60% výsledkem testu ZSV a ze 40% výsledkem testu SP (OSP nebo TSP). Pořadí uchazečů je vytvářeno pro každou studijní kombinaci zvlášť.
  • Počet uchazečů přijatých v loňském roce

    151
  • Počet uchazečů přihlášených v loňském roce

    342

Studium

  • Cíle

    Obor Mezinárodní vztahy seznamuje studenty se základními otázkami mezinárodních vztahů. Důraz je kladen na teorii mezinárodních vztahů. K oblastem, jež tvoří podstatnou součást výuky, náleží dějiny mezinárodních vztahů, zahraniční politika České republiky, bezpečnostní aspekty mezinárodních vztahů. Studenti se dále profilují v rámci výběrových předmětů zaměřených na konkrétní problémy mezinárodních vztahů a organizací a na zahraniční politiku vybraných zemí a regionů.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • porozumět teoriím mezinárodních vztahů;
    • porozumět dějinám mezinárodních vztahů a dokázat popsat hlavní trendy jejich vývoje;
    • charakterizovat hlavní dimenze mezinárodní vztahů (ekonomickou, bezpečnostní, právní), jejich klíčové aspekty a vztahy mezi nimi;
    • analyzovat zahraniční politiku států a mezinárodní politiku ve vybraných světových regionech;
    • orientovat se v základní metodologii mezinárodních vztahů.
  • Uplatnění absolventa

    Absolventi oboru Mezinárodní vztahy se mohou uplatnit v řadě profesních oblastí, zejména na analytických pracovištích, ve vědecko-pedagogické činnosti na vysokých školách, v aparátu politických stran či v žurnalistických profesích.

    Významný prostor pro absolventy tohoto oboru představuje pracovní uplatnění ve státní správě a v diplomatických službách, zvláště pak na půdě mezinárodních organizací (na prvním místě v institucích Evropské unie), a to jak z hlediska politické reprezentace České republiky, tak i v oblasti ekonomických zájmů.

  • Regulovaná povolání

    • Bez profesního postavení
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Struktura oboru naplňuje požadavky Evropského systému přenosných kreditů (ECTS). Požadavky pro úspěšné absolvování předmětů obvykle sestávají z průběžné a závěrečné zkoušky, esejů a písemných příprav, případně seminárních prací. Od posluchačů se očekává, že se budou účastnit seminářů vybaveni znalostmi ze zadané literatury a že budou participovat při diskuzích.

    V souladu s pravidly ECTS jsou studenti hodnoceni na škále od A (výborný) až po F (nevyhovující).

    Ke státní závěrečné zkoušce studenti přistupují po dosažení 180 ECTS. Dle pravidel na MU musí mít splněny celouniverzitní požadavky absolvování tělesné výchovy a minimální jazykové kompetence, přičemž tímto způsobem získané ECTS se započítávají do 90 oborových ECTS. Podmínkou účasti u bakalářské zkoušky je také povinnost absolvovat v rámci studia jeden předmět přednášený v anglickém jazyce.

    Studenti bakalářského prezenčního dvouoborového studia jsou povinni dosáhnout na oboru Mezinárodní vztahy 90 ECTS, z toho 58 ECTS za povinné předměty v případě uzavření oboru bakalářskou prací a 50 ECTS, pokud odevzdávají bakalářskou práci na druhém oboru (v případě kombinace oborů Mezinárodní vztahy – Evropská studia poměr povinných ECTS zohledňuje skutečnost, že předmět MVZ174 Metodologie výzkumu politiky a mezinárodních vztahů je zapisován pouze na jednom oboru).

    Studenti bakalářského prezenčního jednooborového studia jsou povinni dosáhnout na oboru Mezinárodní vztahy 180 ECTS, z toho 58 ECTS za povinné předměty.

  • Praxe

    V rámci studia lze absolvovat odborné stáže v ČR i v zahraničí, a to jak zprostředkované katedrou mezinárodních vztahů a evropských studií, tak zařízené z vlastní iniciativy studentů.

    Úspěšným absolvováním stáže si studenti vylepší své schopnosti uplatňovat znalosti v praxi, získají nové dovednosti, rozvinou schopnost adaptovat se na nové prostředí, pracovat individuálně i v týmu a organizovat své pracovní úkoly i čas.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Státní závěrečná zkouška v oboru Mezinárodní vztahy je písemná a vedle případné obhajoby bakalářské práce sestává ze dvou předmětů – Mezinárodní politika a Mezinárodní vztahy, jež pokrývají strukturu povinných předmětů. Studenti mají předem k dispozici témata, z nichž v rámci státní závěrečné zkoušky dostanou konkrétně formulované otázky, na které odpovídají.

    Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajoba bakalářské práce o rozsahu 30-40 normostran textu, minimálně tedy 54 tisíc znaků. (v případě, že ji student nepředkládá na jiném oboru - dvouoborové studium).

  • Návaznost na další studijní programy

    Mezinárodní vztahy (magisterský studijní obor)

    Evropská studia (magisterský studijní obor)

    Bezpečnostní a strategická studia (magisterský studijní obor)

    Politologie (magisterský studijní obor)

    Další příbuzné magisterské obory

151
uchazečů
bylo loni přijato
342
uchazečů
se loni hlásilo

Informace o oboru

Obor
Mezinárodní vztahy
Zkratka
MV
Kód
6701R005
Typ
bakalářský
Titul
Bc.
Akreditace
do 31. 12. 2024
Program
B6701 B-PL Politologie