Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2018/2019

Bioinformatika

Bakalářské studium, forma: prezenční jednooborové, vyučovací jazyk: čeština.

Přijímací řízení

  • Podmínky přijetí

    Přijímací zkouška do bakalářského studia je shodná pro všechny studijní programy a obory. Uchazeči absolvují Test studijních předpokladů na MU. Bližší informace naleznete zde: http://www.muni.cz/study/admission/bachelor_test
    Následující ustanovení neplatí pro uchazeče, kteří již byli dříve zapsáni k bakalářskému studiu na FI MU. Pro ostatní uchazeče splňující alespoň jedno z níže uvedených kritérií:
    a) výsledek Národní srovnávací zkoušky ze všeobecných studijních předpokladů (Obecné studijní předpoklady v češtině, Všeobecné študijné predpoklady ve slovenštině) konané nejpozději do termínu TSP včetně mezi 20 % nejlepších,
    b) výsledek Národní srovnávací zkoušky z matematiky konané nejpozději do termínu TSP včetně mezi 40 % nejlepších,
    c) výsledek zkoušky SAT I z matematiky alespoň 580 bodů,
    c) výsledek u AP (Advanced Placement) zkoušky z některého předmětu z oblasti STEM (Science, Technology, Engineering and Math) na úrovni 4 nebo 5,
    d) výsledek ve standardizovaném vstupním testu IQ prováděném společností Mensa ČR nebo Mensa SR odpovídá alespoň IQ 130,
    e) úspěšné složení výběrové maturitní zkoušky z MATEMATIKY+ v ČR,
    f) úspěšný řešitel alespoň okresního kola středoškolské odborné olympiády (odbornými olympiádami jsou myšleny předmětové soutěže vyhlašované Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy ČR nebo Ministerstvem školstva, vedy, výskumu a športu SR organizované v oborech fyzika, astronomie, chemie, biologie, matematika a programování),
    g) umístění alespoň v okresním kole středoškolské odborné činnosti na 1. až 3. místě,
    h) úspěšný řešitel korespondenčního semináře z informatiky organizovaného FI MU
    stačí tato kvalifikace pro úspěšné absolvování přijímací zkoušky s plným počtem bodů. Uchazeči splňující kterékoliv z uvedených kritérií mohou být na základě vlastní písemné žádosti, ve které doloží splnění příslušného kritéria, zproštěni povinnosti konat písemnou zkoušku a budou o tomto rozhodnutí písemně uvědoměni.
  • Doporučená literatura ke zkouškám

    S výjimkou seznámení se se staršími variantami TSP není doporučena žádná speciální přípravná literatura. Varianty TSP z předchozích přijímacích řízení najdete na adrese: http://www.muni.cz/study/admission/tsp
  • Počet uchazečů přijatých v loňském roce

    43
  • Počet uchazečů přihlášených v loňském roce

    78

Studium

  • Cíle

    Multidisciplinární obor, který díky spojení systémového myšlení, pochopení principů informatiky a elementárních znalostí biologie umožňuje lépe porozumět procesům odehrávajícím se v živé přírodě. Bioinformatika se zabývá analýzou biologické informace a nabízí nástroje a techniky pro interpretaci a integraci biologických dat. Systémová biologie zkoumá emergentní dynamické chování biologických systémů jako výsledek interakcí uvnitř a vně systému. K tomu využívá matematické a informatické metody pro modelování, simulaci a pokročilou analýzu.

    Obor je určen pro studenty, kteří chtějí získat základní znalosti v informatice a zároveň získat základy pro její aplikace v oblasti molekulární biologie, genetiky, medicíny a nově se rozvíjejících oborech, jakými jsou např. bioinformatika, proteomika a genomika. Studenti získají základní vzdělání v oblasti informatiky ve skupině předmětů, které jsou společné pro všechny obory Aplikované informatiky, získají základy organické chemie a molekulární biologie v kurzech nabízených Přírodovědeckou a Lékařskou fakultou MU a absolvují specializované předměty z oblasti bioinformatiky, zaměřené na zpracování, analýzu a prezentaci hromadných dat v oblasti molekulární biologie, genomiky a proteomiky.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • vysvětlit základní principy biologických dějů;
    • vysvětlit pojmy DNA, RNA a proteinová sekvence a strukturní analýza dat;
    • pochopit matematické modely biochemických procesů a analyzovat je;
    • uplatnit důležité algoritmy používané v bioinformatice.
  • Uplatnění absolventa

    Absolventi oboru budou i nadále plnohodnotnými profesionály v informatice. Jejich speciální zaměření jim ale umožní velice efektivní zapojení do interdisciplinárních týmů, které se podílejí např. na vývoji efektivních a bezpečných biotechnologií, na vývoji nových léků ve farmakologickém průmyslu nebo na vývoji biopaliv třetí generace. Kromě specifických znalostí o modelování a počítačové analýze komplexních biologických systémů je to právě zkušenost ze spolupráce s neinformatiky, která je pro absolventy cennou devizou do budoucna. Existuje rovněž celá řada firem, které se zabývají vyrobou zařízení a programového vybavení pro vědecké i komerční aplikace bioinformatiky a předpoklady dalšího rozvoje těchto oblastí jsou více než dobré.

  • Regulovaná povolání

    • Asistent ochrany a podpory veřejného zdraví
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Standardní doba studia oboru činí šest semestrů. Pro přístup ke státní závěrečné zkoušce musí studenti získat celkově 180 kreditů za povinné, povinně volitelné a volitelné předměty. Povinné předměty tvoří základ odborně profilujících předmětů oboru. Povinně volitelné předměty si student volí podle svého zájmu a své budoucí odborné orientace. Studenti se při průchodu studiem mohou řídit studijním katalogem svého imatrikulačního ročníku. Katalog obsahuje doporučený průchod studiem včetně volby povinně volitelných předmětů. Informace ze studijních katalogů jednotlivých imatrikulačních ročníků naleznete na studijním oddělení nebo na stránkách fakulty, viz https://www.fi.muni.cz/katalog/.

  • Cíle kvalifikačních prací

    Studium je zakončeno státní závěrečnou zkouškou, která se skládá z obhajoby bakalářské práce a ústního přezkoušení odborných znalostí. Ústní zkoušce předchází 30 minutová písemná příprava, během které si uchazeč vypracuje přípravu na dvě jemu přidělené otázky. Otázky jsou náhodně losované. Písemná příprava je přiložena k protokolu o státní zkoušce. Členové komise mohou při zkoušení pokládat doplňující dotazy k vypracované přípravě a k dalším tématům vylosovaných otázek. Celá zkouška (obhajoba i ústní zkoušení) trvá obvykle 30 minut, z toho přibližně polovinu zabírá obhajoba a polovinu zkoušení.

    Více informací o státní závěrečné zkoušce a o otázkách lze nalézt na stránkách fakulty https://www.fi.muni.cz/studies/szz_bc/.

  • Návaznost na další studijní programy

    Absolventi obvykle pokračují ve studiu na FI, v navazujícím magisterském programu Bioinformatika a systémová biologie. Fakulta informatiky má jako jediná ve střední Evropě akreditované ucelené studijní programy zaměřené na systémovou biologii, a to jak na bakalářské, tak i na magisterské úrovni. Je možné v této oblasti pokračovat i v doktorském programu.

43
uchazečů
bylo loni přijato
78
uchazečů
se loni hlásilo

Informace o oboru

Obor
Bioinformatika
Zkratka
BIO
Kód
1802R026
Typ
bakalářský
Titul
Bc.
Akreditace
do 31. 12. 2024
Program
B1802 B-AP Aplikovaná informatika

Fotogalerie