Přijímací řízení do doktorského studia (studium od semestru Podzim 2019)

Počítačové systémy a technologie (angl.)

Doktorské studium, forma: prezenční jednooborové, vyučovací jazyk: angličtina.

Přijímací řízení

  • Podmínky přijetí

    Základní podmínkou přijetí je úspěšně ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském stupni, zpravidla v informatických, informaticko-technologických či aplikačních oborech. Nezbytnou podmínkou je rovněž prokázání teoreticko-metodologických znalostí, předpokladů potřebných k odborné práci v rámci doktorského studijního programu a znalost odborné angličtiny. Zaměření disertační práce zamýšlené doktorandem musí být kompatibilní s celkovým zaměřením výzkumné činnosti Fakulty informatiky MU. Tyto skutečnosti jsou ověřovány přijímací zkouškou. Přijímací řízení ke studiu v doktorském studijním programu probíhá dvakrát ročně. Přihláška musí být doplněna dvěma osobními doporučeními vysokoškolských pedagogů nebo kvalifikovaných odborníků a písemným souhlasem vašeho navrhovaného školitele. To vše max. 4 měsíce staré vzhledem k datu přijímací zkoušky. Podmínky přijetí ke studiu v doktorském studijním programu http://www.fi.muni.cz/docs/phd/podminky.pdf.cs Informace o uznávání zahraničního vysokoškolského vzdělání a kvalifikace http://www.muni.cz/study/recognition?lang=cs POZOR: V případě nedodání všech relevantních materiálů nebude Vaše přihláška v IS akceptována a přijímací komise se jí nebude zabývat.
  • Kritéria hodnocení uchazečů

    Přijímací komise posuzuje předpoklady uchazeče pro tvořivou práci v informatice jako vědním oboru a schopnost komunikace v anglickém jazyce. Předsedu a složení komise navrhuje oborová rada FI MU a jmenuje děkan. Komise na základě vyhodnocení písemných podkladů uchazeče rozhodne o tom, zda je či není nutné uchazeče přizvat k ústnímu pohovoru. Ústní pohovor komise může prominout zejména v případě, kdy uchazeč dosáhl vynikajících výsledků během předchozího magisterského studia (vynikající studijní průměr, vynikající diplomová práce, solidní umístění ve SVOČ, apod.). Během ústního pohovoru, který trvá 15-30 minut, musí uchazeč prokázat všeobecnou znalost informatiky a současně hlubší znalosti v oblasti související s plánovaným zaměřením studia. Dále musí prokázat schopnost komunikovat v anglickém jazyce. Ústní pohovor se skládá z otázek, které pokládají členové komise. Na část těchto dotazů odpovídá uchazeč v anglickém jazyce. Pohovor je možné na základě rozhodnutí přijímací komise provést též videokonferenčně, zejména v případě zahraničních uchazečů. Přijímací komise navrhne uchazeče přijmout nebo nepřijmout do doktorského studia na základě komplexního posouzení písemných podkladů a průběhu ústního pohovoru. Pokud je ústní pohovor uchazeči prominut, navrhne přijímací komise jeho přijetí. O průběhu přijímacího řízení a návrhu přijímací komise je informována oborová rada FI MU, která k návrhu vypracuje písemné stanovisko. Návrh přijímací komise společně se stanoviskem oborové rady je následně postoupen děkanovi FI MU, který rozhodne o přijetí či nepřijetí každého z uchazečů.
  • Odhad počtu uchazečů o obor, kteří budou přijati v tomto řízení

    5

Studium

  • Cíle

    Obor Počítačové systémy a technologie programu Informatika je orientován především na aplikovaný (cílený) výzkum, tedy experimentální nebo teoretickou práci, jejíž nedílnou součástí je získávání nových poznatků, zaměřenou na specifické, konkrétní a většinou předem stanovené cíle využití, na jejichž formulaci se mohou podílet průmysloví partneři Fakulty informatiky. Typickým výstupem aplikovaného výzkumu v informatice jsou plně funkční softwarová díla nebo původní metodologické postupy tvorby systémů, postavené na původních a publikovaných myšlenkách a principech. Při evaluaci výsledků studia je kladen důraz na praktickou využitelnost, originalitu a původní vědecký přínos dosažených řešení.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • samostatné vědecké práce v informatice.
  • Uplatnění absolventa

    Absolvent doktorského studia Informatiky je schopen samostatné tvůrčí, výzkumné a organizační práce. Je připraven řešit náročné teoretické, výzkumné a vývojové problémy v oblasti informatiky. V praxi je schopen samostatně vést výzkum, vývoj a implementaci v oblasti moderních informačních technologií. Nachází uplatnění jako tvůrčí pracovník na špičkových vědecko-výzkumných pracovištích jako vedoucí výzkumných a vývojových týmů a též ve vědecké a pedagogické práci na vysokých školách a jiných pracovištích akademického typu. Absolventi tohoto oboru se také uplatňují při obsazování vyšších funkčních pozic v institucích a firmách, kde je vyžadovaná schopnost samostatné tvořivé práce, analýzy složitých problémů a schopnost navrhovat a realizovat nová, originální řešení.

  • Regulovaná povolání

    • Bez profesního postavení
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Standardní délka studia je 8 semestrů. Studijní plán je individuálně konzultován se školitelem.

  • Standardy kvalifikačních prací

    Student musí v průběhu studia vykonat státní doktorskou zkoušku. Obsahem státní doktorské zkoušky je obhajoba tezí disertační práce a ústní zkouška ze dvou podokruhů, které si student zvolí po dohodě se školitelem. Na konci studia musí student předložit a obhájit disertační práci.

5
odhad počtu uchazečů,
které přijmeme

Informace o oboru

Obor
Počítačové systémy a technologie (angl.)
Zkratka
PSTA
Kód
1801V041
Typ
doktorský
Titul
Ph.D.
Akreditace
do 31. 12. 2024
Program
P1805 D-IN4 Informatika (čtyřleté)