Zahraniční uchazeči o doktorské studium (není určeno pro uchazeče z České a Slovenské republiky

Antropologie

Doktorské studium, forma: prezenční jednooborové, vyučovací jazyk: čeština.

Přijímací řízení

  • Informace o přijímacím běhu

    Samostatné přijímací řízení pro zahraniční uchazeče o doktorské studium na Přírodovědecké fakultě MU.

  • Informace o studijním oboru

    Obor svým vědecko-pedagogickým zaměřením pokrývá oblast biologické a sociokulturní antropologie. V rámci těchto sfér se podílí na řešení vědeckovýzkumných projektů týkajících se studia člověka od paleolitu po novověk. Pracovníci katedry se zaměřují jednak na vývoj nových antropologických metod (od paleoantropologie, archeologie, evoluční antropologie, paleoekologie až po forenzní antropologii a kriminalistiku), na studium biologie a kultury lidských populací a na oblast experimentální antropologie. Studium je určeno absolventům antropologie a ostatních biologických oborů, dále pak absolventům archeologie, etnologie, religionistiky, sociologie a medicíny po vykonání předepsaných doplňujících zkoušek. V průběhu doktorandského studia postgraduant zapisuje a vykonává zkoušky z předmětů, které rozšiřují jeho znalosti v oboru a jsou nadstavbou magisterského studia (A). Jedná se o kurzy vypsané pro všechny postgraduální studenty v rámci oboru biologie. Dále prohlubuje znalosti ve specializovaných partiích oboru, v návaznosti na téma dizertační práce (B). Mohou to být kurzy magisterského studia antropologie, které neabsolvoval, i jiných příbuzných oborů. Účastní se odborných seminářů (C). Pomáhá při zajišťování výuky v bakalářském a magisterském studiu (vede cvičení, semináře apod.) (D). Studijní plán je individuální a je stanoven školitelem s ohledem na téma dizertační práce. Postgraduant průběžně pracuje pod vedením školitele na své dizertační práci. Školitel garantuje vědeckou hodnotu této práce. Plnění studijních povinností je kontrolováno vždy po ukončení školního roku. Postgraduant po konzultaci se svým školitelem publikuje dílčí výsledky své práce v našich i zahraničních mezinárodních recenzovaných časopisech a aktivně se účastní konferencí a symposií.
  • Podmínky přijetí

    Uchazeč o postgraduální studium spolu se svým potenciálním školitelem navrhnou téma dizertační práce, na jehož základě uchazeč podá přihlášku k postgraduálnímu studiu na formuláři a v termínu předepsaném PřF MU. Přijímací pohovor vykoná uchazeč před přijímací komisí složenou ze členů oborové rady a za přítomnosti školitele. Přijímací pohovor se může týkat všech oblastí biologické a sociokulturní antropologie v rozsahu přednášeném v magisterských kurzech oboru antropologie na PřF MU. Uchazeč seznámí komisi s tématem své dizertační práce a svou představou jejího řešení a svůj návrh obhájí. Součástí přijímacího pohovoru je zkouška z jazyka anglického (případně z jiného světového jazyka).
  • Kritéria hodnocení uchazečů

    Přijímací komise posoudí dosavadní studijní výsledky uchazečů (prospěch, téma a výsledky magisterské práce), kvalitu a zajištění navrhovaného doktorského projektu, slovní projev a jazykové schopnosti uchazečů a další doklady schopností vědecké práce (publikace, prezentace, terénní zkušenosti, mezinárodní spolupráci aj.) a sestaví pořadí uchazečů. Přijati budou nejlepší uchazeči do naplnění aktuálního kapacitního limitu.
  • Uplatnění absolventů tohoto oboru

    Absolventi naleznou uplatnění na vysokých školách, vědeckých ústavech, v muzeích a v dalších institucích našich i zahraničních, jejichž zaměření souvisí s biologickou či sociokulturní antropologií, ve státní správě, sociální sféře a v médiích.
  • Odhad počtu uchazečů o obor, kteří budou přijati v tomto řízení

    5

Studium

  • Cíle

    Antropologie je integrální vědou o člověku, zaměřenou na studium lidského druhu od jeho počátků až do současnosti. Na rozdíl od speciálních vědních oborů zabývajících se detailně dílčími oblastmi lidského života se antropologie zaměřuje především na běžně pomíjené souvislosti mezi biologickými, sociálními a kulturními stránkami lidské přirozenosti. Právě v bio-socio-kulturních interakcích spatřuje antropologie jádro jedinečné lidské evoluce, podstatu zásadních dějinných zvratů i šance na přežití našeho druhu v budoucnu. Studuje původ a mechanismy vzniku rozmanitosti lidských biologických, společenských a kulturních forem a jejich vztahy v procesu přizpůsobování člověka měnícím se podmínkám prostředí. Posláním studia oboru Antropologie je příprava vysokoškolsky kvalifikovaných odborníků v oblasti takto koncipované integrální antropologie.

    Studium je určeno absolventům magisterského studia antropologie a příbuzných oborů, kteří mají v úmyslu se věnovat odborné antropologii v akademické sféře. Cílem je doplnit poznatky studentů v moderních metodických směrech i teoretických pohledech současné antropologie a využít je při řešení doktorského projektu, který je hlavním výstupem doktorského studia. Absolventi doktorského studijního oboru Antropologie jsou schopni samostatné vědecké práce, a to jak v akademické sféře, tak v oblasti praktických aplikací antropologie.

  • Výstupy z učení

    Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:

    • vyhledávat nosné antropologické problémy;
    • navrhovat a prakticky realizovat antropologický výzkum;
    • prezentovat výsledky výzkumu v odborné literatuře;
    • navrhovat projekty výzkumu, vč. žádostí o finance u poskytovatelů (grantových agentur);
    • přednášet na odborných antropologických konferencích v cizím jazyce;
    • vyučovat teoretický předmět a cvičit praktická cvičení pro pregraduální studenty.
  • Uplatnění absolventa

    Absolventi doktorského oboru Antropologie naleznou uplatnění v antropologicky orientovaných akademických institucích, zejména na vysokých školách, vědeckých ústavech, v muzeích a v dalších institucích našich i zahraničních, jejichž zaměření souvisí s biologickou či sociokulturní antropologií, dále ve státní správě, sociální sféře a v médiích.

  • Regulovaná povolání

    • Bez profesního postavení
  • Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů

    Uchazeč o postgraduální studium si vybere zveřejněné téma disertační práce, případně spolu s potenciálním školitelem navrhne téma nové, na jehož základě se uchazeč v termínu předepsaném Přírodovědeckou fakultou Masarykovy univerzity přihlásí k přijímacímu řízení. Přijímací pohovor vykoná uchazeč před přijímací komisí složenou ze členů oborové komise. Přijímací pohovor se může týkat všech oblastí biologické a sociokulturní antropologie v rozsahu přednášeném v magisterských kurzech oboru Antropologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Uchazeč seznámí komisi s tématem své dizertační práce, svou představou jejího řešení a svůj návrh obhájí. Přijímací pohovor probíhá v anglickém jazyce, případně v jiném světovém jazyce.

    Standardní doba studia oboru činí čtyři roky (osm semestrů). Doktorské studium se řídí pravidly, která v souladu s nadřazenými pravidly (Zákon o vysokých školách, Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity a další interní předpisy) specifikuje Oborová rada Doktorského studijního programu Biologie. Studium každého studenta se řídí individuálním studijním plánem, který s ohledem na potřeby tématu disertační práce specifikuje školitel a schvaluje oborová komise Antropologie.

    Postgraduant průběžně pracuje pod vedením školitele na své dizertační práci (XD100 Příprava disertační práce), včetně studia relevantní literatury (XD101 Studium literatury). Student si zapisuje a vykonává také zkoušky z předmětů, které rozšiřují znalosti v oboru nad rámec magisterského studia, předměty prohlubující znalosti ve specializacích oboru a specializované semináře. Student také pomáhá školiteli při zajišťování výuky v bakalářském a magisterském studiu (XD102 Pomoc při výuce). V případě potřeby může student část studia absolvovat na jiném pracovišti u nás i v zahraničí (XD103 Zahraniční stáž). Individuální studijní plán je koncipován tak, aby student dosáhl optimálně 30 kreditů za semestr. Plnění studijních povinností je kontrolováno vždy po ukončení akademického roku.

  • Standardy kvalifikačních prací

    Student průběžně prezentuje svoje výsledky na odborných konferencích, podmínkou úspěšného absolvování studia je participace alespoň na jednom sdělení v anglickém jazyce (případně jiném světovém jazyce) na mezinárodním antropologickém kongresu (XD106 Odborná přednáška v cizím jazyce). Ve spolupráci se školitelem student publikuje dílčí výsledky své práce v odborných recenzovaných časopisech (XD105 Příprava publikace). Podmínkou úspěšného absolvování studia je publikace (resp. přijetí do tisku) alespoň jednoho článku v časopise s IF, ve kterém je student prvním (hlavním) autorem.

    Po standardní době studia a splnění všech studijních povinností student odevzdá disertační práci, která je vypracována buď monografickou formou, nebo jako komentovaný soubor tematicky zaměřených odborných publikací. Disertační práci posoudí dva nezávislí oponenti, stanovení oborovou komisí. Student dále před zkušební komisí složenou z členů oborové komise a dalších odborníků vykoná státní doktorskou zkoušku z antropologie a obhájí teze své disertační práce. Obsah státní doktorské zkoušky odpovídá tematicky zaměření studijního oboru a rozsah určuje oborová komise s ohledem na téma disertační práce.

5
odhad počtu uchazečů,
které přijmeme

Informace o oboru

Obor
Antropologie
Zkratka
ANTR
Kód
1512V001
Typ
doktorský
Titul
Ph.D.
Akreditace
do 31. 12. 2024
Program
P1527 D-BI4 Biologie (čtyřleté)