DONTCHEVA-NAVRATILOVA, Olga. Cross-cultural Differences in the Construal of Authorial Voice in the Genre of Diploma Theses. In Insights into Academic Genres. 1. vyd. Bern: Peter Lang. s. 301-328. Linguistic Insights 160. ISBN 978-3-0343-1211-0. 2012.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Cross-cultural Differences in the Construal of Authorial Voice in the Genre of Diploma Theses
Název česky Mezikulturní rozdíly ve výstavbě autorova hlasu v žánru diplomových prací
Autoři DONTCHEVA-NAVRATILOVA, Olga (100 Bulharsko, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Bern, Insights into Academic Genres, od s. 301-328, 28 s. Linguistic Insights 160, 2012.
Nakladatel Peter Lang
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor 60200 6.2 Languages and Literature
Stát vydavatele Švýcarsko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14410/12:00057645
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-3-0343-1211-0
Klíčová slova česky autorův hlas – žánr - osobní zájmena - diplomové práce - mezikulturni variace - koherence
Klíčová slova anglicky authorial voice – genre - pronominal self-reference - diploma thesis - cross-cultural variation - coherence
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Dana Nesnídalová, učo 831. Změněno: 6. 9. 2019 12:36.
Anotace
This chapter investigates the construal of authorial voice in the genre of diploma theses in relation to the specific communicative purposes that the authors are trying to achieve. Taking a cross-cultural perspective, the study is carried out on a corpus of diploma theses in the field of linguistics written by Czech and German students of English. The main purpose of the investigation is to explore how novice writers use pronominal self-reference items and impersonal constructions to present findings and negotiate claims. The results of the quantitative and qualitative analyses show that the writers generally manage to construct a coherent authorial voice. The author argues that novice writers’ choices cannot be explained only by a lack of expertise and a reluctance to commit themselves explicitly to their claims; they are also affected by the constraints imposed by the Master’s thesis as a genre, interference from the L1 academic-writing standard and instructions received in writing courses.
Anotace česky
Kapitola zkoumá, jak autoři promítají svůj hlas v souladu s cíli, kterých se snaží dosáhnout v žánru diplomových prací. Autorka přistupuje k problematice z hlediska mezikulturálního a porovnává výstavbu autorovy přítomnosti v korpusu diplomových prací českých a německých studentů anglického jazyka. Hlavní záměr studie je vyzkoumat, jak studenti používají osobní zájmena a impersonální konstrukce pro prezentace výsledků a projednávání svých tvrzení. Výsledky kvalitativní a kvantitativní analýzy prokazují, že autoři zvládají promítnout koherentně svůj hlas ve svých pracech. Volby různých prostředků pro vytváření autorovy přítomnosti jsou ovlivněny jak nezkušeností autorů a neochotou explicitně se postavit za svá tvrzení, tak i konvencemi žánru a vlivu stylu akademického psaní typického pro rodný jazyk autorů.
Návaznosti
GA405/08/0866, projekt VaVNázev: Koherence a koheze v anglickém diskurzu
Investor: Grantová agentura ČR, Koherence a koheze v anglickém diskurzu
VytisknoutZobrazeno: 18. 4. 2024 17:14