Detailed Information on Publication Record
2012
Kontinuita anebo změna v systému zajištění péče o seniory v České republice od roku 1948 vzhledem k genderovanosti politik péče
MAŘÍKOVÁ, Hana and Blanka PLASOVÁBasic information
Original name
Kontinuita anebo změna v systému zajištění péče o seniory v České republice od roku 1948 vzhledem k genderovanosti politik péče
Name (in English)
The Gender Perspective of Elderly Care Policies in the Czech Republic from 1948 - the Continuity or Change?
Authors
MAŘÍKOVÁ, Hana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Blanka PLASOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Fórum sociální politiky, Praha, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 2012, 1802-5854
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
50000 5. Social Sciences
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/00216224:14230/12:00057653
Organization unit
Faculty of Social Studies
Keywords in English
elderly care policy; home care; gender
Změněno: 17/10/2012 16:26, Mgr. Blanka Plasová, Ph.D.
V originále
Problematika péče o seniory u nás zatím není na rozdíl od péče o děti předškolního věku dostatečně zmapována z hlediska vývoje genderovanosti politik této péče. Zajímá nás proto místo rodiny či přesněji rodinných příslušníků v tomto systému. V předkládaném článku se snažíme překlenout dosud existující vědomostní mezeru, když sledujeme vývoj péče o seniory v období socialismu a postsocialismu právě z tohoto hlediska s cílem objasnit, nakolik se v nastavení těchto politik změnil jejich vývoj během vymezeného období. K posouzení směru tohoto vývoje využíváme typologizaci Sigrid Leitner, která klasifikuje detailněji familializační a defamilializační tendence, resp. režimy sociálního státu a stanovuje kritéria pro jejich měření.
In English
The issue of elderly care policy is under-researched especially in the term of its development and of gender perspective (in opposition to the childcare policy) in the Czech Republic. We are interested in the role of families (more precisely the particular members of families) in the system of elderly care policy. In this article, we try to bridge the knowledge gap that still exists in the understanding of the development of elderly care in the periods of socialism and post-socialism in the Czech Republic. The main research question is how the elderly care policies have changed during these periods from the perspective of family carers. As a main theoretical framework we employ the concept of varieties of familialism by Sigrid Leitner (2003) which enables us to classify elderly care policies considering the indicators of familialistic and de-familialistic tendencies.
Links
GA403/09/1182, research and development project |
|