SYSLOVÁ, Zora. Autoevaluace mateřské školy. Cesta ke kvalitě vzdělávání (Self-evaluation of a kindergarten. Way to the Duality of Education). první. Praha: Portál, 2012, 213 pp. ISBN 978-80-262-0183-0.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Autoevaluace mateřské školy. Cesta ke kvalitě vzdělávání
Name (in English) Self-evaluation of a kindergarten. Way to the Duality of Education
Authors SYSLOVÁ, Zora.
Edition první. Praha, 213 pp. 2012.
Publisher Portál
Other information
Original language Czech
Type of outcome Teaching aids, texts (including individual chapters in textbooks)
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-262-0183-0
Keywords (in Czech) evaluace; vlastní hodnocení; indikátory; kriteria; školní vzdělávací program; oblasti hodnocení, nástroje; kvalita; řízení školy.
Keywords in English evaluation; self-assessment; indicators; criterions; school educational programme; fields of evaluation; tools; duality; school management
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. PhDr. Zora Syslová, Ph.D., učo 243595. Changed: 25/2/2013 17:47.
Abstract
Kniha charakterizuje autoevaluační procesy s cílem naučit se odhalovat rezervy a ty pak využít pro zkvalitnění předškolního vzdělávání. Seznamuje čtenáře s oblastmi vlastního hodnocení a nástroji, které je možné v mateřské škole využít. Upozorňuje na nutnost vytváření kritérií a potřebu propojovat hodnocení s plánováním. Závěrečné dvě kapitoly uveřejňují výsledky různých výzkumných šetření, které by měly přispět k hlubšímu proniknutí do teoretických východisek autoevaluace. Na nich lze lépe pochopit, jak je autoevaluace v mateřských školách realizována a s jakými problémy se současná praxe potýká.
Abstract (in English)
The book describes the self-evaluating processes with the goal to learn uncovering the resources and to use it for improving of the pre-primary education. It offers to readers the fields of the self-evaluation and the tools which is possible to use in kindergarten. It points to the necessity to form the criterions and to necessary to connect evaluation with the planning. The final two chapters publish results of the different researches, which should contribute to the deeper penetration into the theoretical foundations of the self-evaluation. They allow better understand how the kindergartens self-evaluation is realized and what kind of problems are it the present practice.
PrintDisplayed: 26/5/2024 05:43