Informační systém MU
ČECH, Tomáš and Simona KORYČÁNKOVÁ. Socialnyj pedagog – jego obrazovanije i professionalnaja orientacija v Češskoj Respublike (Social educator - education and career opportunities in the Czech Republic). In Frizen, M. A. (ed.). Socialnoe razvitije i stanovlenije ličnosti v obrazovatělnoj srede Kamčatskogo kraja. Petropavlovsk-Kamčatskij: Ministerstvo obrazovanija i nauki Kamčatskogo kraja, 2012. p. 53-63. ISBN 978-5-7968-0463-6.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Socialnyj pedagog – jego obrazovanije i professionalnaja orientacija v Češskoj Respublike
Name in Czech Sociální pedagog – vzdělávání a profesní uplatnění v České republice
Name (in English) Social educator - education and career opportunities in the Czech Republic
Authors ČECH, Tomáš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Simona KORYČÁNKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Petropavlovsk-Kamčatskij, Socialnoe razvitije i stanovlenije ličnosti v obrazovatělnoj srede Kamčatskogo kraja, p. 53-63, 11 pp. 2012.
Publisher Ministerstvo obrazovanija i nauki Kamčatskogo kraja
Other information
Original language Russian
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Russian Federation
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14410/12:00061583
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-5-7968-0463-6
Keywords (in Czech) sociální pedagogika; sociální pedagog; odborná příprava; uplatnění; kompetence; výchovně-vzdělávací systém; sociální systém země
Keywords in English social pedagogy; social educator; training; competence; educational system; social system of the country
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: doc. PhDr. Mgr. Simona Koryčánková, Ph.D., učo 2596. Changed: 25. 2. 2013 19:56.
Abstract
V statje razgraničena rol socialnogo pedagoga v obrazovatelno-vospitatelnoj sisteme i socialnoj sfere v Češskoj Respublike. Statja osnovyvajetsja na rezultatah issledovatelskih poiskov avtorov i v někotoryh aspektah sravnivajetsja opyt, poluchennyj vo vremja naučno-issledovatelskoj stažirovki avtorov v Kamčatskom Gosudarstvennom Universitete Vitusa Beringa. Avtory sosredotočili vnimanie na razvitie napravlenija socialnoj pedagogiki, uslovijah obrazovanija socialnyh pedagogov, ih profilja i kompetencii pri reshenii socialnyh problem.
Abstract (in Czech)
Příspěvek vymezuje roli sociálního pedagoga ve výchovně-vzdělávacím systému a sociální sféře v České republice. Vychází z odborných a výzkumných poznatků autorů a v dílčích aspektech komparuje poznatky se zkušenostmi z Ruské federace, které autoři příspěvku získali při své výzkumné stáži na Kamčatské státní univerzitě Vituse Beringa. Zaměřuje se hlouběji na vývoj oboru sociální pedagogika, podmínky vzdělávání sociálních pedagogů, jejich uplatnění a kompetence k řešení sociálních problémů.
Abstract (in English)
The article defines the role of the social educator in the educational system and the social sphere of the Czech Republic. This article compares an experts knowledge and research aspects of the individual authors, with their experience from the Russian Federation which was received during their research internship at Kamchatka State University of Vitus Bering. The article focuses more closely on the development of social pedagogy, educational conditions for social educator, application of their knowledge and competencies to address social problems.
Links
MSM0021622421, plan (intention)Name: Škola a zdraví pro 21. století
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, School and Health for the 21st Century
Displayed: 13. 8. 2022 20:34