ONDRÁŠKOVÁ, Karla a Pavel VYROUBAL. Ženskie formy familij v češskom jazyke. Paradigma. Sankt-Peterburg, Rusko: Sankt-Peterburskij gosudarstvennyj unive, 2012, roč. 13, BBK 71.0, s. 202-207, 5 s. ISSN 1818-734X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Ženskie formy familij v češskom jazyke
Název česky Ženské tvary příjmení v českém jazyce
Název anglicky Feminine shapes surname in the Czech language
Autoři ONDRÁŠKOVÁ, Karla (203 Česká republika, garant, domácí) a Pavel VYROUBAL (203 Česká republika).
Vydání Paradigma, Sankt-Peterburg, Rusko, Sankt-Peterburskij gosudarstvennyj unive, 2012, 1818-734X.
Další údaje
Originální jazyk ruština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60200 6.2 Languages and Literature
Stát vydavatele Rusko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14410/12:00061993
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky jméno; příjmení; přechylování skloňování
Klíčová slova anglicky name; surname; inflection
Změnil Změnila: doc. PhDr. Karla Ondrášková, CSc., učo 558. Změněno: 15. 3. 2013 15:37.
Anotace
Ženskie formy familij charakrerny ne tolko dlja češskogo, no i dlja drugich slavjanskich jazykov. V doklade ischodim iz osnovnych issledovanij, kotorych rezultaty obobščimyvajem i zanimajemsja srovnenijem situacii v češskom i russkom jazykach.Doklad rassmatrivajet nastojaščuju jazykovuju situaciju, graždanskie normy i tendencii v buduščeje ne dobavivat zakončenije -ova. On javljajetsja vkladom v gender lingvistiku.
Anotace česky
Ženské formy příjmení nejsou charakteristické jen pro český jazyk, ale i pro jiné slovanské jazyky. V příspěvku vycházíme z původního výzkumu, jehož výsledky shrnujeme a zabýváme se srovnáváním situace v češtině v porovnání s ruštinou. Příspěvek popisuje současnou jazykovou situaci, občanské normy a tendence do budoucnosti vedoucí k neužívání zakončení -ová u ženských příjmení. Je příspěvkem k genderové lingvistice.
Anotace anglicky
Feminine forms surname not specific for the Czech language, but also for other Slavic languages. In this paper we use the original research, the results of which are summarized and we are comparing the situation in English compared to Russian. This paper describes the current linguistic situation, civic norms and trends into the future, leading to non-use end-oic in female surnames. Is a contribution to gender linguistics. This paper describes the current linguistic situation, civic norms and trends into the future, leading to non-use end-ová.
VytisknoutZobrazeno: 27. 9. 2022 20:37