ONDRÁŠKOVÁ, Karla and Pavel VYROUBAL. Ženskie formy familij v češskom jazyke (Feminine shapes surname in the Czech language). Paradigma. Sankt-Peterburg, Rusko: Sankt-Peterburskij gosudarstvennyj unive, 2012, vol. 13, BBK 71.0, p. 202-207, 5 pp. ISSN 1818-734X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Ženskie formy familij v češskom jazyke
Name in Czech Ženské tvary příjmení v českém jazyce
Name (in English) Feminine shapes surname in the Czech language
Authors ONDRÁŠKOVÁ, Karla (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Pavel VYROUBAL (203 Czech Republic).
Edition Paradigma, Sankt-Peterburg, Rusko, Sankt-Peterburskij gosudarstvennyj unive, 2012, 1818-734X.
Other information
Original language Russian
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 60200 6.2 Languages and Literature
Country of publisher Russian Federation
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/12:00061993
Organization unit Faculty of Education
Keywords (in Czech) jméno; příjmení; přechylování skloňování
Keywords in English name; surname; inflection
Changed by Changed by: doc. PhDr. Karla Ondrášková, CSc., učo 558. Changed: 15/3/2013 15:37.
Abstract
Ženskie formy familij charakrerny ne tolko dlja češskogo, no i dlja drugich slavjanskich jazykov. V doklade ischodim iz osnovnych issledovanij, kotorych rezultaty obobščimyvajem i zanimajemsja srovnenijem situacii v češskom i russkom jazykach.Doklad rassmatrivajet nastojaščuju jazykovuju situaciju, graždanskie normy i tendencii v buduščeje ne dobavivat zakončenije -ova. On javljajetsja vkladom v gender lingvistiku.
Abstract (in Czech)
Ženské formy příjmení nejsou charakteristické jen pro český jazyk, ale i pro jiné slovanské jazyky. V příspěvku vycházíme z původního výzkumu, jehož výsledky shrnujeme a zabýváme se srovnáváním situace v češtině v porovnání s ruštinou. Příspěvek popisuje současnou jazykovou situaci, občanské normy a tendence do budoucnosti vedoucí k neužívání zakončení -ová u ženských příjmení. Je příspěvkem k genderové lingvistice.
Abstract (in English)
Feminine forms surname not specific for the Czech language, but also for other Slavic languages. In this paper we use the original research, the results of which are summarized and we are comparing the situation in English compared to Russian. This paper describes the current linguistic situation, civic norms and trends into the future, leading to non-use end-oic in female surnames. Is a contribution to gender linguistics. This paper describes the current linguistic situation, civic norms and trends into the future, leading to non-use end-ová.
PrintDisplayed: 28/9/2022 06:09