ŠEVČÍKOVÁ, Anna, Jan ŠEREK a Hana MACHÁČKOVÁ. Exposure to online sexual materials and cross-country differences. In Michele Strano; Herbert Harchovec; Fay Sudweeks; Charles Ess. Proceedings Eighth International Conference on Cultural Attitudes Towards Technology and Communication, June 18-20, Aarhus, Denmark. Murdoch, Australia: Murdoch University. s. 502-513. ISBN 978-1-921877-02-5. 2012.
Originální název Exposure to online sexual materials and cross-country differences
Autoři ŠEVČÍKOVÁ, Anna (203 Česká republika, garant, domácí), Jan ŠEREK (203 Česká republika, domácí) a Hana MACHÁČKOVÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Murdoch, Australia, Proceedings Eighth International Conference on Cultural Attitudes Towards Technology and Communication, June 18-20, Aarhus, Denmark, od s. 502-513, 12 s. 2012.
Nakladatel Murdoch University
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání elektronická verze "online"
Kód RIV RIV/00216224:14230/12:00057836
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-1-921877-02-5
Klíčová slova anglicky Exposure; sexual material; cross-national comparison; adolescence
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. Mgr. Anna Ševčíková, Ph.D., učo 319690. Změněno: 24. 1. 2013 15:08.
This study examined individual-level factors and country-level factors which predict exposure to online sexual materials (EOSM) among European children. The sample consisted of children aged 11-15 years (N=12,472) who were surveyed within the project EU Kids Online II. A cross-cultural comparison has shown that the country-level factors accounted for 11 % of the variation in EOSM within the European sample. However, neither broadband penetration, nor religious faith were significant as studied country-level factors, while all individual-level predictors such as advanced age, being male, increased amount of time spent online, emotional problems, sensation seeking, and excessive internet use predicted EOSM. On the other hand, gender had a different effect on EOSM at the cross-country level. The countries with higher rates of exposure indicated lower gender differences in EOSM.
Anotace česky
Studie se zabývá mezikulturními rozdíly v expozici sexuálním materiálům v mladém věku. Na mezinárodním vzorku, který zahrnoval 12472 respondentů ve věku od 11 do 15 let, jsme testovali kulturní indikátory (penetrace internetu a religiozita), které by mohly vysvětlit pozorované rozdíly v prevalenci expozice sexuálním rozdílům v mladém věku. Hlavním zjištěním je, že ani jeden ze sledovaných indikátorů neměl vliv na variabilitu zkoumaného fenoménu. Zajímavé však je, že v zemích s vysokým podílem expozice sexuálním materiálům byly méně patrné genderové rozdíly v expozici sexuálním materiálům.
Návaznosti
GAP407/11/0585, projekt VaVNázev: Rizika používání internetu pro děti a adolescenty
Investor: Grantová agentura ČR, Rizika používání internetu pro děti a adolescenty
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 00:32