MOUČKA, Tomáš, Danuše LEFNEROVÁ and Halina MATĚJOVÁ. Zelí jako mléčně kysaná zelenina (Cabbage as a lactic fermented vegetables). Výživa a potraviny. 2012, vol. 67, No 6, p. 154-156. ISSN 1211-846X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Zelí jako mléčně kysaná zelenina
Name (in English) Cabbage as a lactic fermented vegetables
Authors MOUČKA, Tomáš (203 Czech Republic, belonging to the institution), Danuše LEFNEROVÁ (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Halina MATĚJOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Výživa a potraviny, 2012, 1211-846X.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study Public health system, social medicine
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/12:00062036
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords (in Czech) zelenina; konzervace; fermentace
Keywords in English cabbage; Lactic fermentation; bacteria
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Changed: 14. 2. 2013 18:13.
Abstract
Ke konzervování zeleniny se tradičně používá mléčné kvašení. Fermentace mění vlastnosti technologické i chuťové a stejně tak může sloužit k přirozenému konzervování potravin. V této práci byl zjišťován počet životaschopných bakterií mléčného kvašení ve výrobcích na bázi zelí. Jedná se jednak o produkty komerčně dostupné, jednak o domácí výrobky. U domácích je předpoklad, že živou mikroflóru obsahují v dostatečném množství, zatímco u prodávaných výrobků může být situace různá. Některé nesou označení o chemické či tepelné konzervaci, jiné nikoliv.
Abstract (in English)
Lactic fermentation is generally used for the conservation of vegetables. Fermentation is not only a natural form of food conservation but will change its taste as well. A number of living bacteria in the cabbage based products was determined. These were home-made and commercially available products. It is assumed that the home-made products contain living microflora in a sufficient quantity, whereas commercial products may vary. Some are labelled chemical conservation or heated, others not.
PrintDisplayed: 28. 5. 2022 15:50