DROZDOVÁ, Eva, Kateřina BOBEROVÁ, Kristýna PÍŽOVÁ, Josef UNGER, Josef DUDA, Lukáš ŠÍN a Bohuslav KLÍMA. Pokus o intaktní vyzvednutí kosterních pozůstatků pro účely genetických analýz. Česká antropologie. Olomouc, 2012, roč. 62, č. 1, s. 10-16. ISSN 1804-1876.
Originální název Pokus o intaktní vyzvednutí kosterních pozůstatků pro účely genetických analýz
Název anglicky An attempt of excavation of human skeletal remains for palaeogenetic purposes
Autoři DROZDOVÁ, Eva (203 Česká republika, garant), Kateřina BOBEROVÁ (203 Česká republika, domácí), Kristýna PÍŽOVÁ (203 Česká republika, domácí), Josef UNGER (203 Česká republika, domácí), Josef DUDA (203 Česká republika, domácí), Lukáš ŠÍN (203 Česká republika, domácí) a Bohuslav KLÍMA (203 Česká republika).
Vydání Česká antropologie, Olomouc, 2012, 1804-1876.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14310/12:00057851
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky antropologie; paleogenetika; období velkomoravské a mladohradištní; Diváky; Znojmo Hradiště
Klíčová slova anglicky Physical antropology; Palaeogenetics; Human skeletal material; Old Slavonic period; Diváky; Znojmo Hradiště
Štítky AKR, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Kateřina Boberová, Ph.D., učo 53399. Změněno: 27. 11. 2012 14:22.
Na pohřebištích Diváky – Padělky za humny (datace od 9. do 11. století n. l.) a Znojmo – Hradiště (období velkomoravské) byl učiněn pokus o odběry vzorků tzv. "sterilním způsobem" pro účely genetické analýzy. Tímto způsobem byl na pohřebišti Diváky vypreparován hrob 160. Poté byla provedena antropologická a genetická analýza kosterních pozůstatků. Antropologická analýza určila, že se jedná o ženu, starou asi 24–30 let. Genetická analýza potvrdila ženské pohlaví metodou detekce úseku SRY genu i metodou analýzy genu pro amelogenin. Protože způsob preparace užitý na pohřebišti Diváky byl časově i fyzicky náročný a bránil v dokonalé dokumentaci hrobu, byl ve výzkumné sezóně 2009 použit jiný postup, kdy byla před vlastním odkrytím kostry vyzvednuta tzv. „sterilním způsobem“ pouze jedna dlouhá kost. Tento postup se ukázal jako vhodnější, nebránící plynulosti archeologického výzkumu. Tento postup byl v sezónách 2009, 2010 a 2011 aplikován na obou pohřebištích. Zkušenosti z terénní preparace i laboratorního zpracování kosterních pozůstatků v Divákách a ve Znojmě ukazují, že tento postup je pro vyzvedávání vzorků kostní tkáně pro účely genetické analýzy vhodný.
Anotace anglicky
In the graveyards of Divaky-Padelky za humny (dating between 9th and 11th centuries AD) and Znojmo-Hradiste (Great Moravian period) an attempt has been made to extract the samples in so called sterile way for the purpose of genetic analysis. In the research period during 2008 the exhumation of grave No. 160 in the graveyard of Divaky was carried out using this sterile method and afterwards the anthropological and genetic analysis of the skeletal remains was completed. The anthropological analysis showed that the skeleton was a female, aged between 24–30 years and this result was confirmed by the genetic analysis using the section of the SRY gene and analyzing the gene for amelogenin. Due to the fact that the method of exhumation at Divaky was both time-consuming and physically demanding and at the same time prevented the thorough documentation of the site, in 2009 a new method was used. Prior to the actual exhumation of the skeleton, one long bone was lifted from the grave using a sterile method and this proved to be a more suitable way because it did not interrupt the flow of the research. During the next research season of 2009 and 2010 this method was applied at both graveyards. The experiences at both Divaky and Znojmo show that this way of on- site preparation and laboratory processing of skeletal remains is more suitable in the lifting of bone tissue for genetic analysis.
Návaznosti
GA404/08/0657, projekt VaVNázev: Mikroregion Haraska v době hradištní (7.-12. stol.)
Investor: Grantová agentura ČR, Mikroregion Haraska v době hradištní (7. - 12. stol.)
MSM0021622427, záměrNázev: Interdisciplinární centrum výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku. Archeologický terénní a teoretický výzkum, využití přírodních věd, metodologie a informatika, ochrana kulturního dědictví
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interdisciplinární centrum výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 00:00