BALÍK, Stanislav and Michal KUBÁT. Teorie a praxe nedemokratických režimů (Theory and Practice of Nondemocratic Regimes). 2. přepracované. Praha: Dokořán, 2012. 216 pp. edice bod. ISBN 978-80-7363-266-3.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Teorie a praxe nedemokratických režimů
Name in Czech Teorie a praxe nedemokratických režimů
Name (in English) Theory and Practice of Nondemocratic Regimes
Authors BALÍK, Stanislav (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Michal KUBÁT (203 Czech Republic, guarantor).
Edition 2. přepracované. Praha, 216 pp. edice bod, 2012.
Publisher Dokořán
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50601 Political science
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14230/12:00062061
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 978-80-7363-266-3
Keywords (in Czech) totalitní režim; autoritativní režim; legitimita nedemokratických režimů; autoritářská osobnost a politické vůdcovství; totalitní ideologie a autoritativní mentalita
Keywords in English totalitarian regime; authoritarian regime; legitimacy of nondemocratic regimes; authoritarian personality and political leadership; totalitarian ideology and authoritarian mentality
Tags Reviewed
Changed by Changed by: prof. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D., učo 12180. Changed: 22. 1. 2013 08:41.
Abstract
Monografie Teorie a praxe nedemokratických režimů je významně přepracovaným druhým vydáním knihy Teorie a praxe totalitních a autoritativních režimů (Dokořán, Praha 2004). Zásahy do původního textu jsou natolik hluboké, že předkládaná práce je v podstatě prací novou. Kniha pojednává o hlavních teoretických a praktických aspektech moderních nedemokratických režimů ve světě. Monografie je založena na politologických teoretických východiscích a přístupech. Jedná se o komparativní práci, která vychází z empiricko-analytických (nikoli normativních) tradic soudobé politické vědy.
Abstract (in English)
Monograph Theory and Practis of Nondemocratic Regimes is the second significantly revised edition of the book Theory and Practice of Totalitarian and Authoritarian Regimes (Dokořán, Prague 2004). The interventions into the earlier version are so deep that it is de facto a new work. Book deals with the topic o main theoretical and practical aspects of modern world nondemocratic regimes. It is a purely political science work that relies on theoretical foundations and approaches. It remains committed to empirical and analytical (not normative) political science traditions and benefit from a comparative approach.
PrintDisplayed: 6. 7. 2022 09:03