PŘIKRYL, Radovan. Paliperidon palmitát: praktické aspekty a doporučení. Remedia. Praha: Remedia,s.r.o., 2012, roč. 22, č. 4, s. 294-297. ISSN 0862-8947.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Paliperidon palmitát: praktické aspekty a doporučení
Název česky Paliperidon palmitát: praktické aspekty a doporučení
Název anglicky Paliperidone palmitate: practical aspects and recommendation
Autoři PŘIKRYL, Radovan (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Remedia, Praha, Remedia,s.r.o. 2012, 0862-8947.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/12:00062124
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky paliperidon palmitát; klinické doporučení; mechanismus účinku; metabolismus
Klíčová slova anglicky paliperidone palmitate; clinical recommendation; mechanism of action; metabolism
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 23. 4. 2013 12:54.
Anotace
Paliperidon palmitát je depotní forma paliperidonu, z níž se vlastní účinná látka hydrolýzou pomalu uvolňuje do krevního řečiště. Jedná se o vodnou suspenzi p aliperidonu palmitátu vyrobenou pomocí inovativní technologie nanokrystalů. Paliperidon je 9 hydroxyrisperidon, což je hlavní aktivní metabolit risperidonu. Podobně jako jeho mateřská molekula risperidon je silným antagonistou dopaminových receptorů D2 a serotoninových receptorů 5 HT2A. Paliperidon je rovněž antagonistou adrenergních receptorů alfa 1 a alfa 2 a histaminových receptolů H1.Paliperidon palmitát je díky svým vlastnostem předurčen pro roli ideálního dlouhodobě působícího injekčního antipsychotika 2. generace. Perorální suplementace není nutná, paliperidon parmitát je aplikován pomocí malých jehel, v malém objemu a v měsíčních intervalech. Širšímu využití paliperidonu palmitátu v klinické praxi brání zejména systém úhrady v České republice.
Anotace anglicky
Paliperidone palmitate is a depot formulation of paliperidone which is slowly released into the blood circulation. Paliperidone palmitate is an aqueous suspension produced using innovative NanoCrystal technology. Paliperidone is 9 OH risperidone that is a main active metabolite of risperidone. Paliperidone similarly like its mother molecule risperidone are associated with dopamine D2 and serotonin 5HT2A receptor antagonism. Paliperidone is active as an antagonist at alpha 1 alpha 2 adrenergic receptors and at histaminergic H, receptors. Paliperidone palmitate has characteristics that most clinicians and patients would find ideal in a depot medication: it does not require oral supplementation, uses a small gauge needle, involves a small injection volume and is administered monthly. The high acquisition cost of paliperidone palmitate will likely be an obstacle towards its widespread use. The reimbursement system in the Czech Republic will likely be an obstacle towards the widespread use of paliperidone palmitate.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
VytisknoutZobrazeno: 18. 5. 2022 09:22