HEENAN, Peter B, Dagmar F GOEKE, Gary J HOULISTON a Martin LYSÁK. Phylogenetic analyses of ITS and rbcL DNA sequences for sixteen genera of Australian and New Zealand Brassicaceae result in the expansion of the tribe Microlepidieae. Taxon. Bratislava: International Assoc. for Plant Taxonomy, 2012, roč. 61, č. 5, s. 970-979. ISSN 0040-0262.
Originální název Phylogenetic analyses of ITS and rbcL DNA sequences for sixteen genera of Australian and New Zealand Brassicaceae result in the expansion of the tribe Microlepidieae
Autoři HEENAN, Peter B (554 Nový Zéland), Dagmar F GOEKE (554 Nový Zéland), Gary J HOULISTON (554 Nový Zéland) a Martin LYSÁK (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Taxon, Bratislava, International Assoc. for Plant Taxonomy, 2012, 0040-0262.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Slovensko
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 2.782
Kód RIV RIV/00216224:14740/12:00057134
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
UT WoS 000309849000004
Klíčová slova anglicky Australian flora; Brassicaceae; Microlepidieae; New Zealand flora; tribal classification
Štítky ok, rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Olga Křížová, učo 56639. Změněno: 6. 4. 2013 17:20.
Sequence data from the internal transcribed spacer (ITS) mDNA and rbeL cpDNA regions were used to determine relationships of genera of Brassicaceae from Australia and New Zealand (NZ) that were previously unassigned to a tribe. Maximum likelihood analysis of 71 ITS sequences identified a monophyletic clade of Australian genera, including Carinavalva and Microlepidium that had previously been assigned to the tribe Microlepidieae. Pachycladon is not supported as monophyletic, comprising a clade of the NZ species and another clade of the Tasmanian P. radicatum. These two Pachycladon clades form a polytomy with the Australian clade. Maximum likelihood analysis of the rbel, region generally supports the ITS analysis with the Australian genera forming a monophyletic clade with Pachycladon. Arabidella is polyphyletic in the rbeL phylogeny as A. eremigena is member of the Australian clade but A. trisecta is placed in a sister clade that comprises mainly genera of tribe Camelineae. As a result of these phylogenetic analyses the tribe Microlepidieae is expanded and now includes 16 genera and 56 species endemic to Australia and New Zealand. Genera included in the Microlepidieae are Arabidella, Ballantinia, Blennodia, Carinavalva, Cuphonotus, Drabastrum, Geococcus, Harmsiodoxa, Irenepharsus, Menkea, Microlepidium, Pachycladon, Pachymitus, Phlegmatosperinum, Scambopus and Stenopetalum. Whole-genome duplication has previously been shown to have occurred in the ancestry of Arabidella, Ballantinia, Pachycladon and Stenopetalum and is likely to be a defining feature of the tribe Microlepidieae. Future research needs to investigate circumscription of the Australian genera as there is a predominance of closely related monotypic genera in the Microlepidieae. With resolution of the tribal placement of these Australian and New Zealand genera, ca. 94% (302) of the 321 genera in the family have been assigned to a tribe.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
IAA601630902, projekt VaVNázev: Evoluce chromosomů brukvovitých (Brassicaceae) analyzována pomocí komparativního chromosomálního paintingu
Investor: Akademie věd ČR, Evoluce chromosomů brukvovitých (Brassicaceae) analyzována pomocí komparativního chromosomálního paintingu