HRADILOVÁ SVÍŽENSKÁ, Ivana, Ilona KLUSÁKOVÁ, Václav BRÁZDA a Petr DUBOVÝ. Type 2 Cannabinoid Receptor Protein and mRNA Expression in Dorsal Column Nuclei of Two Rat Neuropathic Pain Models. In FENS Forum of Neuroscience Barcelona. 2012.
Originální název Type 2 Cannabinoid Receptor Protein and mRNA Expression in Dorsal Column Nuclei of Two Rat Neuropathic Pain Models
Název česky Exprese proteinu a mRNA kanabinoidního receptoru typu 2 v jádrech zadních provazců potkana u dvou modelů neuropatické bolesti
Autoři HRADILOVÁ SVÍŽENSKÁ, Ivana, Ilona KLUSÁKOVÁ, Václav BRÁZDA a Petr DUBOVÝ.
Vydání FENS Forum of Neuroscience Barcelona, 2012.
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
WWW URL
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
Klíčová slova česky CB2, nucleus gracilis, chronická konstrikce, spinální ganglia
Klíčová slova anglicky CB2; nucleus gracilis; chronic constriction injury; dorsal root ganglia
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: prof. RNDr. Petr Dubový, CSc., učo 698. Změněno: 23. 12. 2013 15:27.
CB2R activation inhibits pain responses without adverse, most often psychotropic effects that are produced by CB1R agonists. The aim of this study was to examine the dorsal column nuclei for CB2R expression following peripheral nerve injury and to explore a possibility of its contribution to neuropathic pain. Using immunohistochemistry and in situ hybridization in two rat neuropathic pain models, sciatic nerve chronic constriction injury (CCI) and spared nerve injury (SNI), we investigated CB2R synthesis and protein distribution in the dorsal column nuclei.Our results demonstrate that expression of CB2 receptors coincides with hyperactivity of medullary microglia what may contribute to the pathogenesis of neuropathic pain.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 01:47