a 2010

Polyfarmakoterapie – zásadní problém geriatrické medicíny.

WEBER, Pavel, Hana MELUZÍNOVÁ, Hana MATĚJOVSKÁ KUBEŠOVÁ, Vlasta POLCAROVÁ, Jana HRUBANOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Polyfarmakoterapie – zásadní problém geriatrické medicíny.

Name in Czech

Polyfarmakoterapie – zásadní problém geriatrické medicíny.

Name (in English)

Polypharmacotherapy - a major problem in geriatric medicine.

Authors

WEBER, Pavel (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Hana MELUZÍNOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Hana MATĚJOVSKÁ KUBEŠOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Vlasta POLCAROVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Jana HRUBANOVÁ (203 Czech Republic) and Petronela AMBROŠOVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution)

Edition

Sborník abstrakt: 14. Pražské gerontologické dny, Praha, 27.-28.5.2010, 2010

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Konferenční abstrakt

Field of Study

30200 3.2 Clinical medicine

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14110/10:00063536

Organization unit

Faculty of Medicine

Keywords in English

advanced age – multi-morbidity – pharmacotherapy - drug interaction - compliance
Změněno: 6/2/2013 09:03, prof. MUDr. Pavel Weber, CSc.

Abstract

V originále

Ač jsou si pojmy polyfarmakoterapie a polypragmazie obsahově blízké a bývají někdy i profesionální veřejností zaměňovány, nelze je etymologicky prohlásit za identické. Polyfarmakoterapie často odůvodněná a účelná bývá ve stáří podmíněna zejména současně přítomnou polymorbiditou. I když jednotlivá onemocnění jsou zcela správně a indikovaně léčena podle EBM (medicína založená na důkazech), nejednou z toho hrozící možné farmakologické interakce ustupují poněkud do pozadí. Díky tomu mohou být i závažné obtížně odhalitelné. Počet léků u ambulantních seniorů je 4-6/denně; zatímco u hospitalizovaných je to 5-8/den. V běžné praxi jako polyfarmakoterapii označujeme současné užívání více než 4 a více léků. U těchto lékových režimů je zvýšené riziko lékových interakcí. Polypragmazie je definována jako stav, kdy pacient – v některých případech zbytečně – užívá léčivých přípravků příliš mnoho, příliš dlouhou dobu nebo v nadměrných dávkách. O polypragmazii se mluví i v tom případě, kdy pacient užívá i jen jeden ne nezbytně nutný léčivý přípravek. Do určité míry má snahu tento pojem označit nekoordinovanost a neúčelnost terapeutických postupů a opatření. Polypragmazie tak může vést k exponenciálnímu nárůstu rizika nežádoucích účinků a lékových interakcí (při 6 a více lécích je riziko podle WHO zvláště vysoké).

In English

Although the concepts are polyfarmacotherapy and polypharmacy are substantively similar and sometimes even professional public confused, you can not declare etymologically identical. Polypharmacotherapy often justified and is useful in old age depends primarily polymorbidity simultaneously present. Although the individual diseases are quite rightly indicated and treated according to EBM (evidence based medicine), of which more than once threatened possible pharmacological interactions recede somewhat into the background. So they can be severe and difficult to detect. Number of medications in ambulatory elderly is 4-6/denně; while hospitalized is 5-8/den. In current practice as polypharmacotherapy called concomitant use more than 4 or more medications. For these drug regimens are at increased risk of drug interactions. Polypharmacy is defined as a condition where the patient - in some cases unnecessarily - medicines used too much, too long or in excessive doses. About polypharmacy is spoken even if the patient is taking even one not strictly necessary medicine. To some extent, this term tends to indicate unsuitability incoordination and therapeutic procedures and measures. Polypharmacy may lead to an exponential increase in the risk of adverse effects and drug interactions (with 6 or more drugs, the risk of WHO particularly high).