MELUZÍNOVÁ, Hana, Pavel WEBER, Petronela AMBROŠOVÁ, Hana MATĚJOVSKÁ KUBEŠOVÁ, Vlasta POLCAROVÁ a Jana HRUBANOVÁ. Alzheimerova demence – jeden z velkých geriatrických syndromů. In : 21. Celoslovenská geriatrická konferenci a 8. Bratislavsko- brnenský geriatrický deň, Bratislava,. 2009.
Originální název Alzheimerova demence – jeden z velkých geriatrických syndromů
Název česky Alzheimerova demence – jeden z velkých geriatrických syndromů
Název anglicky Alzheimer's dementia - one of the major geriatric syndromes
Autoři MELUZÍNOVÁ, Hana (203 Česká republika, garant, domácí), Pavel WEBER (203 Česká republika, domácí), Petronela AMBROŠOVÁ (703 Slovensko, domácí), Hana MATĚJOVSKÁ KUBEŠOVÁ (203 Česká republika, domácí), Vlasta POLCAROVÁ (203 Česká republika, domácí) a Jana HRUBANOVÁ (203 Česká republika).
Vydání : 21. Celoslovenská geriatrická konferenci a 8. Bratislavsko- brnenský geriatrický deň, Bratislava, 2009.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/09:00063592
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky Alzheimerova demence - demence obecně - diagnostika - terapie
Klíčová slova anglicky Alzheimer's dementia - dementia in general - diagnosis - therapy
Změnil Změnil: prof. MUDr. Pavel Weber, CSc., učo 37287. Změněno: 8. 2. 2013 11:25.
Demence jako taková tvoří heterogenní skupinu ve stáří nejčastějších psychiatrických poruch. Svojí podstatou jsou demence převážně organická mozková onemocnění, u kterých dochází k atrofii mozku na podkladě degenerativním, cévním, traumatickém, případně jiném. Jsou obecně spojeny se zvýšeným rizikem mortality a vzniku potřeby ústavní péče. Problematika demencí přitom zasahuje do tak citlivých oblastí, jakými jsou vnímání sebe sama a kontrola nad volními aktivitami. Svými důsledky na biologické, psychologické a sociální úrovni vede v konečné fázi k osamění, společenské izolaci a porušení dřívějších rodinných i společenských vazeb.
Anotace anglicky
Dementia itself is a heterogeneous group of age the most common psychiatric disorders. Its essence is dementia mainly organic brain disease, which leads to atrophy of the brain on the basis of a degenerative, vascular, traumatic or another. They are generally associated with an increased risk of mortality and the need for institutional care. The issue of dementia interferes in such sensitive areas such as self-perception and control over the voluntary activities. Their effects on the biological, psychological and social level leads ultimately to loneliness, social isolation and violation of previous family and social relationships.
VytisknoutZobrazeno: 23. 4. 2024 11:42