NEJDL, Lukáš, Kristýna ŠMERKOVÁ, Markéta VACULOVIČOVÁ, Branislav RUTTKAY-NEDECKÝ, Marie KONEČNÁ, Jaromír GUMULEC, Michal MASAŘÍK, Tomáš ECKSCHLAGER, Vojtěch ADAM and René KIZEK. Biofyzikální studie interakcí DNA s cytostatiky (Biophysical studies of DNA interaction with cytostatics). In World cancer day, 2013. 2013.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Biofyzikální studie interakcí DNA s cytostatiky
Name in Czech Biofyzikální studie interakcí DNA s cytostatiky
Name (in English) Biophysical studies of DNA interaction with cytostatics
Authors NEJDL, Lukáš, Kristýna ŠMERKOVÁ, Markéta VACULOVIČOVÁ, Branislav RUTTKAY-NEDECKÝ, Marie KONEČNÁ, Jaromír GUMULEC, Michal MASAŘÍK, Tomáš ECKSCHLAGER, Vojtěch ADAM and René KIZEK.
Edition World cancer day, 2013, 2013.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Conference abstract
Field of Study 10600 1.6 Biological sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Keywords (in Czech) biofyzika; DNA; cytostatika; ELFO; teplota tání
Keywords in English biophysical studies; DNA; cytostatics; ELFO; melting temperature
Changed by Changed by: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Changed: 24/6/2013 08:55.
Abstract
Strukturní změny DNA hrají velmi významnou roli v procesu replikace a translace. V této studii jsme se zaměřili na studium interakcí platinových cytostatik s DNA. Platinová cytostatika (cisplatina, karboplatina a oxaliplatina) byly zkoumány pomocí UV/VIS spektrofotometrie(změny absorpčního spektra a teploty tání při denaturaci),elektrochemie (změny oxidačních signálů) a gelové elektroforézy (změny elektroforetické mobility fragmentu DNA). Tato studie pro kázala větší změny ve struktuře DNA vyvolené cisplatinou v porovnání s karboplatinou a oxaliplatinou . Změny ve struktuře DNA vyvolané cisplatinou se projevily významným poklesem teploty tání (Tm) při denaturaci. Teplota tání standardu (10 mikrogramů/ml DNA) byla stanovena na 80 stupňů Celsia, po aplikaci 50 mikroM cisplatiny Tm klesla o 31,5 stupňů Celsia. U karboplatiny a oxaliplatiny nebyla prokázána významná změna Tm. Elektrochemicky bylo prokázáno, že se cisplatina přibližně 2,5 krát více váže na DNA oproti karboplatině a oxaliplatině. Gelová elektroforéza prokázala, že i nejnižší aplikovaná koncentrace (50 mikroM) cisplatiny způsobila největší pokles mobility proužku ve srovnání s ostatními cytostatiky.
Links
ED1.1.00/02.0068, research and development projectName: CEITEC - central european institute of technology
GAP301/10/0356, research and development projectName: Studie participace specifických mechanismů poškození DNA na cytoxicitě cytostatik vůči lidským chemosensitivním a chemorestentním neuroblastomům
PrintDisplayed: 18/10/2024 00:56