STARÝ, Karel, Martin SMRČKA, Karel MÁCA, Miloš KEŘKOVSKÝ, Šárka BOHATÁ, Leoš KŘEN, Eva DVOŘÁKOVÁ, Hana MUNTEANU, Radmila BINAROVÁ a Aleš HEP. Akromegalie, kazuistika komplikovaného případu. Vzácné nádory. Praha: AT Mediprint, s. r. o., 2012, roč. 1, č. 2, s. 16-20. ISSN 1805-5494.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Akromegalie, kazuistika komplikovaného případu
Autoři STARÝ, Karel, Martin SMRČKA, Karel MÁCA, Miloš KEŘKOVSKÝ, Šárka BOHATÁ, Leoš KŘEN, Eva DVOŘÁKOVÁ, Hana MUNTEANU, Radmila BINAROVÁ a Aleš HEP.
Vydání Vzácné nádory, Praha, AT Mediprint, s. r. o. 2012, 1805-5494.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 20. 2. 2013 22:30.
Anotace
Akromegalie je vzácné onemocnění, které je způsobeno nadbytkem růstového hormonu v dospělosti. Tato funkční hormonální porucha působí pacientům typické obtíže. Mezi ty nejnápadnější patří zvětšování periferních částí těla. Jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, toto onemocnění zůstává bez povšimnutí pacienta i jeho okolí velmi dlouho a stanovení správné diagnózy se běžně opožďuje o mnoho let. Pacienta znepokojí zvětšení nohou tak, že jsou mu malé boty, nebo si všimne zvětšení prstů na ruce při nemožnosti sejmout snubní prsten apod. Ostatní příznaky akromegalie přicházejí natolik plíživě, že si jich spíše než pacient či jeho rodina všimne lékař, jenž vidí pacienta poprvé nebo po delším čase. Průměrný medián stanovení diagnózy je 7 – 10 let.
VytisknoutZobrazeno: 16. 8. 2022 21:09