Detailed Information on Publication Record
2012
Radioterapie zhoubných muskuloskeletálních nádorů
KOMÍNEK, Libor, Jana ZITTERBARTOVÁ and Pavel ŠLAMPABasic information
Original name
Radioterapie zhoubných muskuloskeletálních nádorů
Name (in English)
RADIOTHERAPY OF MALIGNANT MUSCULOSKELETAL TUMOURS
Authors
KOMÍNEK, Libor (203 Czech Republic, guarantor), Jana ZITTERBARTOVÁ (203 Czech Republic) and Pavel ŠLAMPA (203 Czech Republic, belonging to the institution)
Edition
Ortopedie, Praha, MedAkta, 2012, 1802-1727
Other information
Language
Czech
Type of outcome
Článek v odborném periodiku
Field of Study
30200 3.2 Clinical medicine
Country of publisher
Czech Republic
Confidentiality degree
není předmětem státního či obchodního tajemství
RIV identification code
RIV/00216224:14110/12:00063929
Organization unit
Faculty of Medicine
Keywords (in Czech)
sarkom; Ewingův sarkom; radioterapie
Keywords in English
sarcoma; Ewing sarcoma; radiotherapy
Změněno: 20/2/2013 11:15, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková
V originále
Muskuloskeletální sarkomy patří sice k nádorům radiorezistentním, ale i při jejich léčbě má radioterapie své místo. Aplikuje se ve vybraných případech předoperačně, ale její těžiště je v neoadjuvantní a v paliativní léčebné strategii. Základem léčby je chirurgický výkon, který spolu s histologickými vlastnostmi tumoru určuje další terapii. Zevní radioterapie může být doplněna intersticiální brachyradioterapií, výjimečně se provádí intraoperační aplikace. Optimální vysoké dávky záření (60-80 Gy) jsou většinou limitovány tolerancí okolních tkání. Pro kvalitní radioterapii je nezbytně nutná dobrá spolupráce s radiodiagnostikem a operatérem.
In English
Although musculoskeletal sarcomas belong to the group of radioresistant tumours, radiotherapy does play its role in the treatment of such tumours. Radiotherapy is applied as pre-operative treatment in selected cases; its main task, however, lies in neoadjuvant and palliative treatment strategies. The basis for the treatment is a surgical procedure which, together with the histological properties of the tumour, determines further therapy. External radiotherapy may be accompanied by interstitial brachyradiotherapy; in exceptional cases an intraoperational application is carried out. Optimum high radiation doses (60 to 80Gy) are usually limited by the toleration of the surrounding tissues. Cooperation between the radiodiagnostician and the surgeon is vital for delivering quality radiotherapy.