GRENAROVÁ, Renée. Frazemy s antroponimami i jazykovaja igra v kommunikativnom prostranstve SMI pri obučeniji russkomu jazyku češskich učaščichsa (Phrasemes with Anthroponyms and Language Play in the Discourse of Media Used in the Process of Teaching the Russian Language of Czech Students). In Rossica Olomucensia. 1. vyd. Olomouc: Univezita Palackého v Olomouci, 2011. p. 493-496. ISBN 978-80-244-3243-4.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Frazemy s antroponimami i jazykovaja igra v kommunikativnom prostranstve SMI pri obučeniji russkomu jazyku češskich učaščichsa
Name in Czech Frazémy s antroponymy a jazyková hra v komunikativním prostřední HSP ve výuce ruštině českých studentů
Name (in English) Phrasemes with Anthroponyms and Language Play in the Discourse of Media Used in the Process of Teaching the Russian Language of Czech Students
Authors GRENAROVÁ, Renée (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Olomouc, Rossica Olomucensia, p. 493-496, 4 pp. 2011.
Publisher Univezita Palackého v Olomouci
Other information
Original language Russian
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50300 5.3 Education
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14410/11:00064026
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-244-3243-4
Keywords (in Czech) ruský jazyk; česká škola; hry; frazeologické jednotky; antroponyma
Keywords in English Russian language; Czech school; games; phraseological units; anthroponyms
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D., učo 2079. Changed: 24. 2. 2013 19:00.
Abstract
Obrazovanije v nastojaščeje vrema obosnovanno na osnove pedagogičeskogo vzaimodejstvija meždu prepodavatelem i studentom. V chode etogo processa my stremimsa dostič celej obščego obrazovanija i garmoničnogo razvitija ličnosti studenta pri pomošči raznych aspektov. Igry vypolnajut očen važnuju rol v problematike mežkulturnoj kommunikaciji. Celu etogo issledovanija javlajutsa vozmožnosti ispolzovanija jazykovogo i didaktičeskogo potenciala frazem s antroponimami v prepodavaniji russkogo jazyka u češskich studentov.
Abstract (in Czech)
Vzdělávání je v současné době založeno na pedagogicky zdůvodněné interakci mezi učitelem a studentem. V tomto procesu se snažíme dosáhnout cílů všeobecného vzdělání a harmonického rozvoje osobnosti studenta pomocí různých aspektů. Hry plní velmi důležitou roli v problematice interkulturní komunikace. Tato studie se zabývá způsoby využívání jazykového a didaktického potenciálu frazémů s antroponymy ve výuce ruského jazyka českým studentům.
Abstract (in English)
The education is currently based on a pedagogically substantiated interaction between the teacher and the student. In this process we are striving to achieve goals the general education and a universal and harmonic development of the student’s personality. By entering a series of aspects. Plays a very important role in problems of intercultural communication. This study deals with methods of using the linguistic and didactic potential of phraseological units with anthroponyms in teaching a Russian language at Czech school.
PrintDisplayed: 18. 5. 2022 23:10