D 2013

Družicové atlasy jako učební pomůcka ve výuce geografie

KOLEJKA, Jaromír and Kateřina BATELKOVÁ

Basic information

Original name

Družicové atlasy jako učební pomůcka ve výuce geografie

Name in Czech

Družicové atlasy jako učební pomůcka ve výuce geografie

Name (in English)

Satellite atlases as teaching tool in geography education

Authors

KOLEJKA, Jaromír (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Kateřina BATELKOVÁ (203 Czech Republic)

Edition

1. vyd. Brno, Sborník příspěvků z Regionální konference ČGS: Nové výzvy pro geografii, p. 48-61, 14 pp. 2013

Publisher

Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, Česká geografická společnost

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Stať ve sborníku

Field of Study

Earth magnetism, geodesy, geography

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Publication form

electronic version available online

References:

RIV identification code

RIV/00216224:14410/13:00067815

Organization unit

Faculty of Education

ISBN

978-80-210-6110-1

Keywords (in Czech)

družicový atlas - učební pomůcka - geografické vzdělávání

Keywords in English

satellite atlas - teaching too - geographical education

Tags

Reviewed
Změněno: 26/10/2013 16:10, prof. RNDr. Jaromír Kolejka, CSc.

Abstract

V originále

Družicové atlasy jsou hodnotnými publikacemi, nesoucími v sobě řadu informací o Zemi, které nelze vyčíst z klasických mapových atlasů, a nabízejícími netradiční a zajímavé pohledy na Zemi. Otázkou je, jakým způsobem je zprostředkovat veřejnosti, aby byla jejich bohatá informační a vzdělávací kvalita čitelná a využitelná i mimo vědeckou komunitu. Jednou z možností je jejich používání při výuce geografie, především pro zjišťování a hodnocení časoprostorových souvislostí. Z provedeného dotazníkového šetření mezi žáky základních, středních a vysokých škol vyplynul sice zájem o ně, ale k praktickému používání spíše nedůvěra. Obavy plynou především ze skutečností, že se v družicových snímcích ve srovnání s mapou hůř orientují a hůř se jim v nich čte. Jako zvlášť obtížné se ukázaly snímky s převahou nepravých barev a snímky bez vysvětlujícího popisu. Schopnost správného čtení souvisí se vzdělanostní úrovní čtenářů, nejde však o funkční závislost.

In English

Satellite atlases are valuable publications, carrying in themselves a lot of information about the Earth that cannot be red from the classical maps and atlases. They offer innovative and interesting views of the Earth. The question is how to convey them to the public to make their rich informational and educational quality readable and usable outside the scientific community. One way is to use them in the teaching of geography, especially in the detection and evaluation of spatio-temporal contexts. The conducted survey among pupils and students of elementary and high schools, and an university emerged, although interest in them, but for the practical use rather distrust. Concerns arise from the fact that in remotely sensed imagery as compared with the map, the orientation is much worse and reading in them is also worse. Particularly difficult was the reading of images with a predominance of false colours and of images without explanatory description. Correct reading ability is related to the educational level of readers, this is not a functional dependency.