SCHEJBALOVÁ, Zdeňka. L'Europe centrale dans la presse canadienne du XVIIIe siecle. In Miroslava Novotná, Colette Gauthier. Europe centrale, carrefour des cultures dans la tradition littéraire II. 1.vyd. Brno: Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, Munipress, 2012. s. 175-183. ISBN 978-80-210-5924-5.
Originální název L'Europe centrale dans la presse canadienne du XVIIIe siecle
Název česky Střední Evropa v kanadském tisku XVIII. století
Název anglicky The Middle Europe in Canadian press of the XVIIIth century
Autoři SCHEJBALOVÁ, Zdeňka (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1.vyd. Brno, Europe centrale, carrefour des cultures dans la tradition littéraire II, od s. 175-183, 9 s. 2012.
Nakladatel Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta, Munipress
Originální jazyk francouzština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor Písemnictví, masmedia, audiovize
Stát vydavatele Česká republika
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14410/12:00064083
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
ISBN 978-80-210-5924-5
Klíčová slova česky kanadský tisk; The Quebec Gazette-La Gazette de Québec; 18. století; střední Evropa
Klíčová slova anglicky Canadian press; The Quebec Gazette-La Gazette de Québec; 18th century; Middle Europe
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: PhDr. Zdeňka Schejbalová, Ph.D., učo 2213. Změněno: 6. 3. 2013 01:33.
L’article apporte une étude de The Quebec Gazette - La Gazette de Quebec, le plus ancien périodique en français en Amérique du Nord, ainsi que le plus ancien périodique bilingue anglais-français au monde. La premiere Gazette de Quebec a été publiée le 21 juin 1794 par William Brown and Thomas Gilmore. Elle apporte des nouvelles politiques et commerciales d’Europe, d’Asie, de l’Amérique du Nord et d’autres pays et continents. Nous analysons quelques nouvelles relatant la situation politique mouvementée de l’Europe Centrale des années 1765-1770. Nous étudions également la diversité des nouvelles publiées dans cet hebdomadaire.
Anotace česky
Článek přináší výzkum nejstaršího francouzského periodika v Severní Americe a nejstaršního dvojjazyčného anglicko-francouzského periodika na světě The Quebec Gazette - La Gazette de Quebec. První noviny byly vydány 21.6.1794 Williamem Brownem a Thomasem Gilmorem. Přinášejí politické a obchodní zprávy z Evropy, Asie, Severní Ameriky a z dalších kontinentů a zemí. Zkoumáme a analyzujeme některé zprávy o převratné politické situaci ve střední Evropě v letech 1765-1770. Zabýváme se rovněž různorodostí zpráv uveřejněných v tomto týdeníku.
Anotace anglicky
This article aims to study The Quebec Gazette – La Gazette de Quebec, the oldest newspaper in French language in North America, as well as the oldest bilingual English-French periodical in the Welt. The first The Quebec Gazette – La Gazette de Quebec was published on 21 June 1794 by William Brown and Thomas Gilmore. It brought political and business news from Europe, Asia, North America and other countries. We analyse several news about the turbulent political situation in the Middle Europe in 1765- 1770. We also study the diversity of news in this weekly paper.
VytisknoutZobrazeno: 8. 8. 2022 15:50