RUDA, Aleš and Hana SVATOŇOVÁ. CURRENT APPROACHES APPLIED IN THE LANDSCAPE RESTORATION IN OSLAVANY POST-INDUSTRIAL MINING AREA. In Svobodová, Hana. Geography and Geoinformatics - Challenge for Practise and Education. první. Brno: neuveden. p. 205-215, 10 pp. ISBN 978-80-210-5799-9. 2012.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name CURRENT APPROACHES APPLIED IN THE LANDSCAPE RESTORATION IN OSLAVANY POST-INDUSTRIAL MINING AREA
Name in Czech Současné přístupy aplikované v rámci revitalizace krajiny v bývalých těžebních oblastech postindustriální krajiny Oslavanska
Authors RUDA, Aleš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Hana SVATOŇOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition první. Brno, Geography and Geoinformatics - Challenge for Practise and Education, p. 205-215, 10 pp. 2012.
Publisher neuveden
Other information
Original language English
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study Earth magnetism, geodesy, geography
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form storage medium (CD, DVD, flash disk)
RIV identification code RIV/00216224:14410/12:00057151
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-210-5799-9
Keywords (in Czech) obnova krajiny;revitalizace;kultivace;hlušina
Keywords in English landscape restoration;reclamation;revitalization;mine spoils;brownfields
Tags International impact, Reviewed
Changed by Changed by: Dana Nesnídalová, učo 831. Changed: 10/4/2013 09:27.
Abstract
The Oslavany region situated 30 km southwest of Brno represents one of many smaller existing post industrial mining areas called brownfields. Many reclamation approaches applying in larger areas have been taken into consideration worldwide. Mostly the problem of smaller ones lies in fragmented attitudes of the post industrial landscape restoration. It means that several uncontrolled experiments are being done. Created mine spoils can be technically restored after 8 years of deposits stabilization. During this time a specific stage of vegetation succession can develop which could culminate with stages close to climax. This process of spontaneous succession could be more beneficial than following technically conducted rehabilitation of mine spoil or their new mining. After some time changed landscape reached back its balance and another human impact can start it again. Besides that repeated extractions of stored material can be seen. The process of landscape disturbance starts again and erosion with weathering is inevitable. But according to our legislative it can be done.
Abstract (in Czech)
Snaha o odstranění škod po ukončení důlní činnosti má v České republice více než 150 let dlouhou tradici. Vývoj pohledů na opětovné využívání a oživení krajiny se odráží i v termínech rekultivace, revitalizace a resocializace. Nejvýraznějšími příklady snah o rekonstrukci krajiny po těžbě jsou především povrchové Severočeské dobývací prostory. Příkladem menšího postindustriálního prostoru po ukončení hlubinné těžby je oblast Rosicko-Oslavanska, kde vlastní těžba a spalování uhlí v oslavanské elektrárně bylo ukončeno v roce 1993. Halda hlušiny z hlubinného dolu Kukla v Oslavanech byla rekultivována (zatravnění, vysázení keřů a stromů), nyní je však hlušina druhotně využívána a z haldy odebírána. Třídění materiálů, odvoz těžkou technikou a další technické práce narušily již rekultivované plochy včetně přirozeného postupu vegetace. Halda popílku po spalování uhlí je ve vlastnictví soukromé firmy (Prefa, a.s.), která popílek a strusku využívá jako plnidlo do panelů a tvárnic. Postupně je tak odebírán materiál z haldy, jejíž aktivní stěna je zdrojem prachu pro město Oslavany. Na prozatím nedotknutých částech svahů haldy je uchycena vegetace vytvářející pestrá vegetační společenstva, která se navíc diverzifikují podle světových stran. V dotazníkovém šetření mezi obyvateli Oslavan týkajícího se jejich vnímání stavu životního prostředí se neprojevilo negativní vnímání popílku jako zdroje znečištění ovzduší, celkově obyvatelé vnímají spíše trendové jevy týkající se rostoucí dopravy (negativně), odpadového hospodářství (kladně) apod.
Links
IAA300860903, research and development projectName: Osud české postindustriální krajiny
Investor: Academy of Sciences of the Czech Republic, The fate of Czech post-industrial landscape
PrintDisplayed: 19/4/2024 00:50