Informační systém MU
USHAKOVA, Oxana. Leksičeskij sostav kategorii sostojanija v komparativnom aspekte (na materiale drevnerusskich i staročešskich pamjatnikov). In Mezinárodní konference "Rossija: istorija i jazyk (voprosy izučenija i prepodavanija)". 2012.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Leksičeskij sostav kategorii sostojanija v komparativnom aspekte (na materiale drevnerusskich i staročešskich pamjatnikov)
Název česky Lexikální složení predikativů v komparačním aspektu (na základě staroruských a staročeských literárních památek)
Název anglicky Lexical corpus of predicatives on the comparative aspect (based on Old Russian and Old Czech texts)
Autoři USHAKOVA, Oxana.
Vydání Mezinárodní konference "Rossija: istorija i jazyk (voprosy izučenija i prepodavanija)" 2012.
Další údaje
Originální jazyk ruština
Typ výsledku Vyžádané přednášky
Obor 60200 6.2 Languages and Literature
Stát vydavatele Maďarsko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova česky vyjádření stavu člověka; popis stavu přírody; modální sémantika
Klíčová slova anglicky predicatives; predicative function; expression of person state; expression of environmental state; modal semantics
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Mgr. Bc. Oxana Truhlářová, Ph.D., učo 97552. Změněno: 4. 3. 2013 15:24.
Anotace
V doklade rassmatrivajutsa slova kategorii sostojanija v russkom i češskom jazykach v diachronnom aspekte. Materialom dlja podobnogo issledovanija poslužili drevnerusskie letopisi i staročešskie chroniki. Najdennye jedinicy analizirujutsa v lexiko-semantičeskom plane.
Anotace česky
Práce je věnována analýze predikativů v ruštině a češtině v diachronním aspektu. Autorka čerpá praktický jazykový materiál ze staroruských a staročeských letopisů a kronik. Excerpovaný materiál je pak zkoumán z lexikálního hlediska.
Anotace anglicky
The topic is concerned with predicatives in Russian and Czech languages. The author tries to compare this group of words from diachronic aspect, so sources for the research are Chronicle of Nikon, Moscow Chronicle, Chronicle of Dalimil and Old Czech Chronicles. Extracted data from these texts are analyzed from lexical viewpoint.
Zobrazeno: 9. 2. 2023 07:26