ČEŠKOVÁ, Eva. Trazodon v léčbě insomnie. Practicus : odborný časopis Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. Praha: Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, 2013, roč. 12, č. 4, s. 15, 17-19, 4 s. ISSN 1213-8711.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Trazodon v léčbě insomnie
Název anglicky Trazodone in the treatment of depression
Autoři ČEŠKOVÁ, Eva (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Practicus : odborný časopis Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, Praha, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, 2013, 1213-8711.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14110/13:00068512
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky insomnia; z-hypnotics; sedative antidepressants; trazodone
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 7. 6. 2013 10:43.
Anotace
Insomnie je častou stížností v běžné populaci Dělíme ji na primární a sekundární. Prvním krokem v léčbě je úprava spánkové hygieny. Při neúspěchu saháme k farmakologické léčbě. V krátkodobé, akutní léčbě jsou užívána z-hypnotika, při déledobější léčbě sedativní antidepresiva. Trazodon patří k sedativním antidepresum ze skupiny serotonergních antidepresiv a kombinuje silný antagonismus k serotoninovým receptorům se slabou inhibicí zpětného vychytávání serotoninu. U nás je dostupný pouze ve formě s pozvolným uvolňováním. Kromě antidepresivního působení má anxiolytické vlastnosti a pozitivně ovlivňuje poruchy spánku včetně úpravy spánkové architektury. Tyto vlastnosti mohou být s výhodou uplatněny u primární insomnie i sekundární insomnie a u depresí s převažující nespavostí.
Anotace anglicky
Insomnia is a common problem in normal population and we usually differentiate primary and secondary insomnia. The first step is good slep hygiene. If this is not successful we use psychopharmacological treatment. In a short-term acute treatment Z-hypnotics are recommended, in the long-term treatment sedative antidepressant. Trazodone, a serotonergic drug, belongs to sedative antidepressants and combines a strong antagonism to serotonergic receptors with a week inhibition of the serotonin reuptake. In the Czech Republic only a slow-release form of trazodone is available. Besides its antidepressive activity trazodone is also anxiolytic and influences positively sleep disorders including the sleep architecture. These properties are advantageous in both primary and secondary insomnia and in depression with insomnia.
VytisknoutZobrazeno: 1. 2. 2023 20:04