STEHLÍK, Antonín a Ondřej MELICHAR. Hodnocení investic pomocí reálných opcí v České republice. In Slovenská akadémia manažmentu, o.z. Empirický výzkum na KPH ESF MU. Bratislava: ALDO, 2013, s. 176-181. ISBN 978-80-970759-3-4.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Hodnocení investic pomocí reálných opcí v České republice
Název anglicky Quality of evaluation of investment efficiency in the Czech Republic
Autoři STEHLÍK, Antonín (203 Česká republika, garant, domácí) a Ondřej MELICHAR (203 Česká republika, domácí).
Vydání Bratislava, Empirický výzkum na KPH ESF MU, od s. 176-181, 6 s. 2013.
Nakladatel ALDO
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50600 5.6 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14560/13:00065795
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 978-80-970759-3-4
Klíčová slova anglicky Methods for investment evaluation; options; real options; standard evaluation
Změnil Změnila: Mgr. Daniela Marcollová, učo 111148. Změněno: 25. 4. 2014 11:59.
Anotace
Tento článek se zabývá metodami hodnocení investic v České republice. Nejprve jsou stručně, fragmentálně charakterizovány standardní metody hodnocení investic a poté je meritum článku věnováno relativně nové, v České republice progresivní metodě - reálným opcím, typickým pro turbulentní prostředí, které se vyznačuje malou mírou předvídatelnosti hodnotících stavů hospodářství, což se promítá do vyšší míry rizika. Reálné opce jsou považovány za komplement, nikoliv substituci v hodnocení investic, jak vyplývá i z empirického výzkumu. Jejich použití je vhodné v odvětvích, která jsou kapitálově náročná a s vysokou mírou nejistoty. S postupující globalizací, virtualizací trhů a evropanizací se budou rozšiřovat a propracovávat. Závěrečnou část článku tvoří aktuální dílčí výsledky rozsáhlého empirického výzkumu investičního chování českých podniků v kontextu s obsahem článku těsně před krizí. Uskutečněná empirická analýza vychází z průzkumu uskutečněného s 332 respondenty. Výsledkem je získání podpůrného aspektu pro zjišťování vztahu investice – volatilita a zvýraznění nutnosti kultivace a edukace v kontextu s reálnými opcemi.
Anotace anglicky
The article deals with methods for the evaluation of investment efficiency in the Czech Republic. First, it gives a brief description of standard methods used for the investment evaluation; the main part of the article then focuses on a comparatively new and, in the Czech Republic, progressive method – real options, which are typical of a turbulent environment characterized by low predictability of the assessment of the economy, which is reflected in a higher rate of risk. Real options are regarded as a complement rather than a substitution for investment evaluation, as follows from an empirical survey. It is advisable to use them in capital demanding industries with a high rate of uncertainty. With globalization, market virtualization and Europeanization moving ahead, they will be expanded and elaborated on. The final part of the article presents up-to-date and partial findings of an extensive empirical survey of investment behaviour of Czech companies immediately before the crisis. The empirical analysis was based on a survey conducted with 332 respondents. As a result of the analysis, a supportive aspect was obtained for finding out the relation between investment and volatility, and the necessity was emphasized of further education and training concerning real options.
Návaznosti
IAA7167201, projekt VaVNázev: Teoretické a metodologické aspekty institucionální podpory podnikání
Investor: Akademie věd ČR, Teoretické a metodologické aspekty institucionální podpory podnikání
VytisknoutZobrazeno: 29. 9. 2024 06:54