KUBIATKO, Milan. The Investigation of Czech Lower Secondary School Pupils Toward Science Subjects. Journal of Educational and Social Research. 2012, roč. 2, č. 8, s. 11-17. ISSN 2239-978X.
Originální název The Investigation of Czech Lower Secondary School Pupils Toward Science Subjects
Autoři KUBIATKO, Milan (703 Slovensko, garant, domácí).
Vydání Journal of Educational and Social Research, 2012, 2239-978X.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Itálie
Kód RIV RIV/00216224:14410/12:00068762
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova anglicky attitudes; lower secondary school pupils; questionnaire; science subjects
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: PaedDr. Milan Kubiatko, PhD., učo 108312. Změněno: 25. 4. 2014 12:38.
The contribution is focused on the investigation of the Czech lower secondary school pupils toward science subjects (biology, chemistry, physics and geography). The curriculum of the Czech Republic included these subjects in the group call “Man and Nature”. The published studies showed, the pupils’ attitudes toward science subjects are relatively negative. This kind of subjects belongs among the least favorite. The physics and chemistry ranked very often at as the least favorite. In or study was the questionnaire with 25 Likert type items used. Only for the subject geography was used 27 items. It is due to the position of geography, this subject is standing between science and social subjects, so the character of several items was different from the items for other science subjects. The construct validity was established by factor analysis, which divided items into 4 (geography, chemistry and physics) or 3 (biology) dimensions. The dimension are not homogenous, some items are in other dimension in one subject and in other dimension in second subject. The pupils perceived the biology as the most positive and chemistry and physics are perceived as the least favorite subjects. The conclusion contains implications for further research.
VytisknoutZobrazeno: 25. 6. 2022 18:21