CHROMKOVÁ MANEA, Beatrice Elena. Věk, zdraví a blahobyt v České republice (Age, health and well-being in the Czech Republic). In XLIII. konference České demografické společnosti. 2013.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Věk, zdraví a blahobyt v České republice
Name in Czech Věk, zdraví a blahobyt v České republice
Name (in English) Age, health and well-being in the Czech Republic
Authors CHROMKOVÁ MANEA, Beatrice Elena.
Edition XLIII. konference České demografické společnosti, 2013.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50000 5. Social Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Social Studies
Changed by Changed by: Beatrice Elena Chromková Manea, M.A., Ph.D., učo 66436. Changed: 17/7/2013 12:54.
Abstract
Evropský výzkum hodnot (EVS) poskytuje data, která umožňují odpovědět na některé důležité otázky týkající se názorů a postojů ke zdraví a blahobytu dospělé české populace. Otázka blahobytu je zkoumána jak na subjektivní, tak na sociální úrovni. Měřítkem subjektivního blahobytu se vztahuje na osobní hodnocení spokojenosti a štěstí v životě, přičemž sociální blahobyt zahrnuje obecnou důvěru a účast v různých dobrovolných organizacích nebo aktivitách. Hlavním cílem tohoto příspěvku je analýza subjektivního a sociálního blahobytu české populace z perspektivy věku, s důrazem na nejstarší generaci XLIII. konference České demografické společnosti | Vysoká škola ekonomická v Praze, 22.–23. května 2013 ABSTRAKTY PŘÍSPĚVKŮ (50+). Dále budeme testovat, zda vnímaný zdravotní stav ovlivňuje pocit blahobytu.
Abstract (in English)
The European Value Survey provides data allowing for answers to some important issues related to opinions and attitudes towards health and well-being of the adult Czech population. The issue of well-being is investigated both at the subjective and social level. The measure of subjective well-being refers to personal evaluation of life satisfaction and happiness in life, whereas social well-being includes general trust in people and participation in different voluntary organizations and activities. The main aim of this paper is two-folded. Firstly, we analyze subjective and social well-being among Czech population in an age comparative perspective with focus on the oldest generation (50+). Second, we test whether perceived health condition influences the expression of well-being.
PrintDisplayed: 19/7/2024 09:32