JANOUŠKOVÁ, Miroslava. “V trojím ohni”: Mocenský vztah sociálního pracovníka ke klientovi (“Under Three Pressures“: The Power in the Social Worker–Client Relationship). Sociální práce/Sociálna práca. Brno, 2013, vol. 13, No 2, p. 85-98. ISSN 1213-6204.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name “V trojím ohni”: Mocenský vztah sociálního pracovníka ke klientovi
Name in Czech “V trojím ohni”: Mocenský vztah sociálního pracovníka ke klientovi
Name (in English) “Under Three Pressures“: The Power in the Social Worker–Client Relationship
Authors JANOUŠKOVÁ, Miroslava (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Sociální práce/Sociálna práca, Brno, 2013, 1213-6204.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 50000 5. Social Sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14230/13:00068882
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords (in Czech) moc; symbolická moc; znalostní moc; normalizace; legitimace
Keywords in English power; symbolic power; power/knowledge; normalization; legitimization
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Miroslava Janoušková, Ph.D., učo 79140. Changed: 30/3/2014 10:46.
Abstract
Postmoderní přístupy v sociální práci zdůrazňují fakt, že uplatňování moci je neoddělitelnou součástí sociální práce. Tento text je příspěvkem do širší diskuse o roli a významu moci ve vztahu mezi sociálním pracovníkem a klientem. Snaží se zdůraznit téma moci v sociální práci a nezbytnost její reflexe sociálními pracovníky. Soustřeďuje se na jednostranný mocenský vztah sociálního pracovníka vůči klientovi. Příspěvek zkoumá cíle sociálních pracovníků a mocenské prostředky, které využívají k jejich dosahování. Zároveň se zaměřuje na racionalizace, které sociální pracovníci využívají pro legitimizování svých cílů a prostředků. Teoretickými východisky jsou koncepty normalizace, pastýřské moci a znalostní moci Michela Foucaulta a symbolické moci Pierra Bourdieu. Článek je teoreticko-empirického charakteru. Výzkum a sběr dat byl proveden mezi sociálními pracovníky, kteří pracují v organizacích poskytujících sociální služby pro děti a mládež.
Abstract (in English)
Postmodern approaches in social work emphasize the fact that excercising of power is inseparably connected to social work. The article is a contribution to the broader discussion about the role and meaning of power in social work practice. The aim of this text is to comprehend the power relation between social worker and the client and to emphasize the issue of power in social work and the necessity of its reflection by social workers. The argument focuses on exploration of goals of social workers, power instruments that they use and rationalizations that social workers use to legitimize their goals and instruments. Bourdieus concept of symbolic power and Foucaults concepts of normalization, pastoral power and power/knowledge represent theoretical basis of the text. The article has a theoretical-empirical character. Empirical data had been collected in organizations that provide social services for children and youth.
PrintDisplayed: 20/7/2024 06:12