ŠPINAR, Jindřich a Jiří VÍTOVEC. Farmakologická léčba hypertenze. Acta medicinae. Brno: ERA Média, 2013, roč. 2013, č. 3, s. 12-16. ISSN 1805-398X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Farmakologická léčba hypertenze
Název anglicky Pharmacological Treatment of Hypertension
Autoři ŠPINAR, Jindřich (203 Česká republika, garant, domácí) a Jiří VÍTOVEC (203 Česká republika, domácí).
Vydání Acta medicinae, Brno, ERA Média, 2013, 1805-398X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30201 Cardiac and Cardiovascular systems
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14110/13:00068902
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky ACE inhibitors; angiotensin AT1 receptor blockers; beta blockers; calcium channel blockers; diuretics
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 22. 10. 2013 14:55.
Anotace
V roce 2007 byla vydána nová evropská doporučení pro diagnostiku a léčbu hypertenze, na která navazují v roce 2008 česká a britská doporučení a v roce 2009 tzv.„Přehodnocení evropských doporučení". V roce 2011 jsou vydána nová NICE (britská) doporučení a v roce 2012 nová doporučení České společnosti pro hypertenzi. Jednotlivá doporučení jsou si velmi podobná, přesto však existují rozdíly. Česká společnost pro hypertenzi přijala evropskou klasifikaci se třemi předstupni hypertenze (optimální, normální a vysoký normální krevní tlak), třemi stupni hypertenze a izolovanou systolickou hypertenzí jako samostatnou jednotkou. V léčbě hypertenze je kladen důraz na normalizaci krevního tlaku a na kombinační léčbu podle přidružených onemocnění. Základem je dobrá kontrola systolického krevního tlaku se současnou kontrolou dalších rizikových parametrů. Blokátory renin-angiotenzinového systému - ACE inhibitory a sartany-jsou nazývány univerzálními antihypertenzivy, mezi nejčastěji doporučované dvojkombinace patří blokátor renin-angiotenzinového systému a blokátor vápníku, dále blokátor renin-angiotenzinového systému a diuretikum a blokátor vápníku a diuretikum. Z diuretik je doporučen především indapamid, případně chlorthalidon, naopak kritický pohled je na hydrochlorothiazid. V kombinační léčbě jsou doporučeny fixní kombinace ke zvýšení compliance pacienta.
Anotace anglicky
European guidelines for diagnosis and treatment of hypertension were published in 2007, followed by British guidelines in 2008, and so called REAPPRAISEL in 2009. The British NICE guidelines were published in 2011 and the Czech guidelines in 2012. The guidelines are similar of course, but some differences do exit. Czech Republic follows the European guidelines in the classification of hypertension (mild, moderate and severe) and 3 grades in prehypertension (optimal, normal, high normal). Combination treatment is the preferred choice if pharmacological treatment with the stress on concomitant diseases. Normalization of the systolic blood pressure is the main goal. Renin angiotensin aldosteron blockers – ACE inhibitors and AII antagonist are so called universal drugs and diuretics and calcium channel blockers are recommended to the combination. Indapamid is the preferred diuretics, followed by chlorthalidon. Hydrochlorothiazide is critiyed. Fixed combinations are preferred to increase the adherence of the patient.
VytisknoutZobrazeno: 30. 6. 2022 15:05