CELÁ, Petra, Simona MORAVCOVÁ BALKOVÁ, Anna BRYJOVÁ, Dana HORÁKOVÁ, Ivan MÍŠEK, J M RICHMAN a Marcela BUCHTOVÁ. Expression, function and regulation of Evi-1 during embryonic avian development. Gene Expression Patterns. Nizozemí: ELSEVIER SCIENCE BV, 2013, roč. 13, č. 8, s. 343–353. ISSN 1567-133X. doi:10.1016/j.gep.2013.06.002.
Originální název Expression, function and regulation of Evi-1 during embryonic avian development
Název česky Exprese, funkce a regulace genu Evi-1 během embryonáního vývoje ptáků.
Autoři CELÁ, Petra (203 Česká republika, domácí), Simona MORAVCOVÁ BALKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Anna BRYJOVÁ (203 Česká republika), Dana HORÁKOVÁ (203 Česká republika), Ivan MÍŠEK (203 Česká republika, garant, domácí), J M RICHMAN (124 Kanada) a Marcela BUCHTOVÁ (203 Česká republika).
Vydání Gene Expression Patterns, Nizozemí, ELSEVIER SCIENCE BV, 2013, 1567-133X.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 1.356
Kód RIV RIV/00216224:14110/13:00069046
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Doi http://dx.doi.org/10.1016/j.gep.2013.06.002
UT WoS 000328595100008
Klíčová slova česky Ecotropical viral integration site 1, chondogeneze, siRNA, modelování končetina, anterio-posteriorní osy, faryngeální oblouky,
Klíčová slova anglicky Ecotropical viral integration site 1; Chondrogenesis; siRNA; Limb patterning; Anterior-posterior axes; Pharyngeal arch; Craniofacial
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 26. 4. 2014 12:02.
Ecotropical viral integration site 1 (Evi-1) is a transcription factor essential for vascularisation and cell proliferation during embryonic development. The chimeric transcription factor AML1-EVI-1 is activated in leukaemia where it plays a role as a differentiation block and stimulator of proliferation. Here, we cloned chicken Evi-1 and analysed its expression during embryonic development. There was early expression in the pharyngeal arches, in the brain and intermediate mesoderm of chicken embryos at stage 15. Later at stage 20, Evi-1 mesenchymal expression was concentrated in the second pharyngeal arch, and weaker expression was found in the mandibular and maxillary prominences. Facial expression decreased in intensity during development. Evi-1 expression in the limb was also limited to the mesenchyme with the most prominent expression in the anterior margin. Evi-1 was not detectable in the posterior limb bud. At later stages, Evi-1 was expressed in the peripheral mesenchyme of the limb but not in the developing precartilage blastema. At stage 29, the expression became restricted to the perichondrium and interdigital areas; however, the cartilage condensations themselves were negative. To study the function of Evi-1 in chondrogenesis, we knocked down expression in limb micromass cultures using siRNA. Chondrogenesis was significantly reduced in both anterior and posterior cultures. Since Evi-1 was expressed adjacent to the apical ectodermal ridge and this area is a source of FGFs, we tested whether endogenous FGF receptor signalling was necessary to maintain its expression. Inhibitors of FGFRs (PD161570 and SU5402) were applied to wing mesenchyme, and downregulation of Evi-1 expression was observed after treatment with both inhibitors. Therefore, Evi-1 may be a transcription factor mediating the effects of FGF and may also be defining the size of cartilage elements in the limb.
Návaznosti
MUNI/A/0888/2012, interní kód MUNázev: Výzkum diagnostických a terapeutických přístupů v predikci onemocnění v orofaciální oblasti
Investor: Masarykova univerzita, Výzkum diagnostických a terapeutických přístupů v predikci onemocnění v orofaciální oblasti, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 28. 6. 2022 11:03