HUSA, Petr. Kolitida vyvolaná Clostridium difficile - závažný problém současnosti (Colitis precipitated by Clostridium difficile - a serious current problem). Vnitřní lékařství. Brno: Ambit Media a.s., 2013, vol. 59, No 8, p. 743-746. ISSN 0042-773X.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Kolitida vyvolaná Clostridium difficile - závažný problém současnosti
Name (in English) Colitis precipitated by Clostridium difficile - a serious current problem
Authors HUSA, Petr (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition Vnitřní lékařství, Brno, Ambit Media a.s. 2013, 0042-773X.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30300 3.3 Health sciences
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/13:00069184
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords (in Czech) infekce Clostridium difficile; vancomycin; metronidazol; fidaxomicin
Keywords in English Clostridium difficile infection; vancomycin; metronidazoie; fidaxomicin
Changed by Changed by: Soňa Böhmová, učo 232884. Changed: 5/9/2013 14:43.
Abstract
Clostridium difficile patří v současnosti mezi významné původce nozokomiálních infekci. Pravděpodobnost kolonizace nemocničních pacientů narůstá s délkou hospitalizace a je závislá na lokální epidemiologické situaci. Mezioborová spolupráce je základem úsilí o omezení rozvoje tohoto velmi závažného, často smrtelného onemocnění. Základem je racionální antibiotická terapie, která vychází z poznatku, že i indikačně správné podání antibiotik může být v prostředí masivně kontaminovaném sporami Clostridium difficile smrtelně nebezpečné. Proto by se měla za této situace podávat nejrizikovější antibiotika (arninopeniácilíny, fluorochinolony, cefalosporiny) jen v případech, kdy je nelze nahradit antibiotiky z hlediska vzniku CDI méně rizikovými.
Abstract (in English)
Clostridium difficile is currently considered a significant cause of nosocomial infection. The probability of a colonisation of hospitalised patients rises with the length of their stay in hospital and depends on the local epidemiologic situation. Interdisciplinary collaboration is the foundation of the effort to limit the development of this very serious, often fatal disease. The basic element is a rational antibiotic therapy which builds on the knowledge that the administration of antibiotics, even though based on a correct indication, maybe fatal in an environment which is massively contaminated by spores of Ciostridium difficile. Consequently, the high-risk antibiotics (such as aminopenicillins, fluoroquinolones or cefalosporins) should be administered only in such cases where they cannot be substituted by antibiotics with a lower risk of CDI.
PrintDisplayed: 30/7/2024 03:30