DUBOVÝ, Petr, Václav BRÁZDA, Ilona KLUSÁKOVÁ a Ivana HRADILOVÁ SVÍŽENSKÁ. Bilateral elevation of interleukin-6 protein and mRNA in both lumbar and cervical dorsal root ganglia following unilateral chronic compression injury of the sciatic nerve. Journal of Neuroinflammation. London: BioMed Central Ltd, 2013, roč. 10, May, s. "nestránkováno", 22 s. ISSN 1742-2094. doi:10.1186/1742-2094-10-55.
Originální název Bilateral elevation of interleukin-6 protein and mRNA in both lumbar and cervical dorsal root ganglia following unilateral chronic compression injury of the sciatic nerve
Autoři DUBOVÝ, Petr (203 Česká republika, garant, domácí), Václav BRÁZDA (203 Česká republika, domácí), Ilona KLUSÁKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Ivana HRADILOVÁ SVÍŽENSKÁ (203 Česká republika, domácí).
Vydání Journal of Neuroinflammation, London, BioMed Central Ltd, 2013, 1742-2094.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Velká Británie
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 4.902
Kód RIV RIV/00216224:14740/13:00069542
Organizační jednotka Středoevropský technologický institut
Doi http://dx.doi.org/10.1186/1742-2094-10-55
UT WoS 000319195400001
Klíčová slova anglicky Unilateral nerve injury; Contralateral reaction; Remote ganglia; Neuroinflammation; Cytokines; Conditioning
Štítky ok, rivok
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Olga Křížová, učo 56639. Změněno: 1. 10. 2013 09:02.
Background: Current research implicates interleukin (IL)-6 as a key component of the nervous-system response to injury with various effects. Methods: We used unilateral chronic constriction injury (CCI) of rat sciatic nerve as a model for neuropathic pain. Immunofluorescence, ELISA, western blotting and in situ hybridization were used to investigate bilateral changes in IL-6 protein and mRNA in both lumbar (L4-L5) and cervical (C7-C8) dorsal root ganglia (DRG) following CCI. The operated (CCI) and sham-operated (sham) rats were assessed after 1, 3, 7, and 14 days. Withdrawal thresholds for mechanical hyperalgesia and latencies for thermal hyperalgesia were measured in both ipsilateral and contralateral hind and fore paws. Results: The ipsilateral hind paws of all CCI rats displayed a decreased threshold of mechanical hyperalgesia and withdrawal latency of thermal hyperalgesia, while the contralateral hind and fore paws of both sides exhibited no significant changes in mechanical or thermal sensitivity. No significant behavioral changes were found in the hind and fore paws on either side of the sham rats, except for thermal hypersensitivity, which was present bilaterally at 3 days. Unilateral CCI of the sciatic nerve induced a bilateral increase in IL-6 immunostaining in the neuronal bodies and satellite glial cells (SGC) surrounding neurons of both lumbar and cervical DRG, compared with those of naive control rats. This bilateral increase in IL-6 protein levels was confirmed by ELISA and western blotting. More intense staining for IL-6 mRNA was detected in lumbar and cervical DRG from both sides of rats following CCI. The DRG removed from sham rats displayed a similar pattern of staining for IL-6 protein and mRNA as found in naive DRG, but there was a higher staining intensity in SGC. Conclusions: Bilateral elevation of IL-6 protein and mRNA is not limited to DRG homonymous to the injured nerve, but also extended to DRG that are heteronymous to the injured nerve. The results for IL-6 suggest that the neuroinflammatory reaction of DRG to nerve injury is propagated alongside the neuroaxis from the lumbar to the remote cervical segments. This is probably related to conditioning of cervical DRG neurons to injury.
Návaznosti
ED1.1.00/02.0068, projekt VaVNázev: CEITEC - central european institute of technology
286154, interní kód MUNázev: SYLICA - Synergies of Life and Material Sciences to Create a New Future (Akronym: SYLICA)
Investor: Evropská unie, SYLICA - Synergies of Life and Material Sciences to Create a New Future, Kapacity