PETROVÁ KAFKOVÁ, Marcela. Šedivějící hodnoty? Aktivita jako dominantní způsob stárnutí (Greying values? Being active as the predominant way of ageing). Online. Brno: Masarykova univerzita, 2013. 183 pp. EDIS, svazek 10. ISBN 978-80-210-6310-5. Available from: https://dx.doi.org/10.5817/CZ.MUNI.M210-6310-2013. [citováno 2024-04-23]
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Šedivějící hodnoty? Aktivita jako dominantní způsob stárnutí
Name (in English) Greying values? Being active as the predominant way of ageing
Authors PETROVÁ KAFKOVÁ, Marcela (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)
Edition Brno, 183 pp. EDIS, svazek 10, 2013.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50401 Sociology
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
WWW Munishop Flexibooks
RIV identification code RIV/00216224:14230/13:00069659
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 978-80-210-6310-5
Doi 10.5817/CZ.MUNI.M210-6310-2013
Keywords in English older people; population ageing; active ageing; participation; age; EVS
Tags Munipress, munipress-propagace
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. et Mgr. Marcela Petrová Kafková, Ph.D., učo 55250. Changed: 2/4/2020 20:46.
Abstract
Práce se věnuje současným podobám stárnutí v české společnosti a analýze vlivu věku na participaci. Populační stárnutí a proměny společnosti související s individualizací a prosazováním neoliberální politiky vedou k tlaku na jedince, aby stárnul aktivně. Cílem práce je explorovat, jaké různé formy tato aktivita může nabývat, do jaké míry jsou v těchto oblastech senioři zapojeni a jak, či zda se jejich zapojení liší od mladších lidí. V práci je sledováno, jak senioři participují na různých sférách společnosti, a to jednak na úrovni postojů a hodnot, a jednak na úrovni skutečného jednání. Tj. jsou senioři méně či více aktivní než mladší lidé a je možné tuto odlišnost vysvětlit právě jejich stárnutím (efekt věku), nebo jde spíše o rozdílnost generační/kohortní a musíme pak očekávat, že si mladší kohorty zachovávají podobnou míru participace, jako mají v současnosti? Celá práce je rámována konceptem aktivního stárnutí, který je v současnosti dominantním diskurzem stárnutí. Vycházíme z původní definice Světové zdravotnické organizace, která aktivní stárnutí chápe jako celoživotní proces a zdůrazňuje význam participace na všech sférách společnosti. Upozorňujeme však i na značnou normativnost konceptu.
Abstract (in English)
The book describes contemporary forms of ageing in the Czech society and analyses the impact of age on participation. Population ageing and changes in society related to individualisation and promoting neoliberal policies lead to pressure on individuals to age actively. The aim of the thesis is to explore what different forms this activity can take, to what extent older people are involved and how or whether their involvement differs from younger people. The paper examines how older people participate in various spheres of society, both at the level of attitudes and values and at the level of behaviour. I.e. are older people more or less active than younger people, and could this difference be explained by their ageing (age effect) or is it rather a generational / cohort difference and can we expect that younger cohorts retain a similar degree of participation as they have at the moment? The entire work is framed by the concept of active ageing, which is currently the predominant discourse of ageing. We followed the original definition of the World Health Organization recognising active ageing as a lifelong process and stressing the importance of participation in all spheres of society. We point out, however, considerable normativity of the concept.
PrintDisplayed: 23/4/2024 23:19