SCHELLE, Karel and Jaromír TAUCHEN. Vývoj konstitucionalismu v českých zemích (1. díl) (The Development of Constitutionalism in the Czech Lands (Part 1)). Praha: Linde, 2013, 1300 pp. ISBN 978-80-7201-922-9.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Vývoj konstitucionalismu v českých zemích (1. díl)
Name in Czech Vývoj konstitucionalismu v českých zemích (1. díl)
Name (in English) The Development of Constitutionalism in the Czech Lands (Part 1)
Authors SCHELLE, Karel (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Jaromír TAUCHEN (203 Czech Republic, belonging to the institution).
Edition Praha, 1300 pp. 2013.
Publisher Linde
Other information
Original language Czech
Type of outcome Book on a specialized topic
Field of Study 50500 5.5 Law
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14220/13:00069940
Organization unit Faculty of Law
ISBN 978-80-7201-922-9
Keywords (in Czech) ústavní právo; ústavní dějiny; konstitucionalismus
Keywords in English constitutional law; constitutional history; constitutionalism
Tags konstitucionalismus, rivok, ústavní právo, ústavní vývoj
Tags Reviewed
Changed by Changed by: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Changed: 3/4/2014 16:08.
Abstract
Autoři využili dvacáté výročí existence České republiky a přikročili k náročnému výzkumu vývoje konstitucionalismu na tomto území v širších historicko-politických souvislostech, a to od roku 1848–1849, kdy došlo k vydání prvních ústav a k vytvoření prvního sboru parlamentního typu. Od té doby prošly české země složitým vývojem. Celá dvousvazková publikace (1. svazek obsahuje kapitoly 1.-6., 2. svazek kapitoly 6.-9.) je vzhledem ke svému rozsahu, časovému záběru, ale zejména množství dosud nepublikovaných materiálů průkopnickým dílem. Na knižním trhu doposud nebyla tak komplexní publikace obsahující v podstatě vše, co k problematice vývoje českého konstitucionalismu patří. Doba od roku 1848 do současnosti je rozdělena na devět tematických celků, každá kapitola je rozčleněna do čtyř částí. V první je nastíněn ústavní vývoj daného období s odkazy na jednotlivé dokumenty. Následuje vždy hlavní část každé kapitoly, tedy soubor dokumentů nejrůznějšího charakteru vztahujících se k problematice konstitucionalismu daného období. V jednotlivých kapitolách museli autoři reagovat na specifičnost příslušných období, proto jsou některé subkapitoly ještě dále tematicky členěny (zejména se to týká slovenské problematiky). Autoři chtěli zájemcům o tuto problematiku maximálně usnadnit orientaci, proto v některých kapitolách odlišili samostatně dokumenty realizované, od nerealizovaných návrhů. Třetí částí každé kapitoly je bibliografie zaměřená na soubor knih tematicky zaměřených na dané období. Čtvrtá část, vizuálně nejzajímavější, je souborem fotodokumentace k danému období. Je zde představeno vše podstatné, co se k danému období váže - nejen budovy, v nichž zasedaly parlamenty, výjevy ze zasedání sněmoven, fotoreprodukce nejvýznamnějších ústavních dokumentů, ale zejména je zde vyčerpávající galerie osobností, které více nebo méně zasáhly do ústavně-politického vývoje v daném období. Jsou zde však také ukázky titulních stran nejvýznamnějších prací ústavněprávního charakteru.
Abstract (in English)
Each chapter is divided into four parts. In the first part, there is outlined the constitutional development of the respective period with links to particular document. This part is always followed by a main part of each chapter, which brings a collection of documents of all different nature regarding the issues of constitutionalism of the respective era. The authors had to pay attention to specific features of the particular periods and thus some of the subchapters are subdivided even more, this applies especially to the Slovakian issues. The authors wanted to make orientation in the text very simple and thus, in some of the chapters, there are separated the documents that had been in force from the ones that were just a mere proposals. The third part of each chapter includes bibliography aimed at the collection of books regarding the respective period. Finally, the forth part is probably visually most interesting. It is a collection of photo documentation regarding the respective period. In this part, the authors tried to introduce all the importing aspects of each of the periods. Therefore there are not only pictures of the buildings, in which the legislative bodies held their meetings, or images of the meetings and pictures of the most important constitutional documents, but there is an exhaustive gallery of persons who more or less influenced the constitutionally-political development of the respective period.
PrintDisplayed: 2/5/2024 03:38