k 2013

"As a picture it is nice, but as an instructional material it is not." Pupils´ appreciation of visuals in geography textbooks as an educational material.

JANKO, Tomáš and Veronika LOKAJÍČKOVÁ

Basic information

Original name

"As a picture it is nice, but as an instructional material it is not." Pupils´ appreciation of visuals in geography textbooks as an educational material.

Name in Czech

"Je to pěkné jako obrázek, ale jako výukový materiál ne." Žákovské hodnocení nonverbálních prvků v učebnicích zeměpisu jako didaktického prostředku

Authors

JANKO, Tomáš (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Veronika LOKAJÍČKOVÁ (203 Czech Republic)

Edition

The European Conference on Educational Research 2013; Creativity and Innovation in Educational Research, 2013

Other information

Language

English

Type of outcome

Prezentace na konferencích

Field of Study

50300 5.3 Education

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14410/13:00074795

Organization unit

Faculty of Education

Keywords (in Czech)

vzdělávání na druhém stupni ZŠ; nonverbální prvky; didaktické kvality nonverbálních prvků; učebnice zeměpisu

Keywords in English

secondary school education; visuals; instructional qualities of pictures; geography textbooks

Tags

International impact
Změněno: 10/4/2015 08:42, Mgr. Tomáš Janko, Ph.D.

Abstract

V originále

Regarding the growth in popularity of visual culture and also in connection with the iconic turn visuals play an increasingly important role in the present day (Heinze, 2010, p. 9). With the proliferation of visuals in everyday life and in instructional materials, it becomes increasingly important to examine their effects on pupils’ learning (Anglin, Vaez, & Cunningham, 2004, p. 865). Under specific circumstances, visuals can serve as key didactic means for visualising and mediating ideas to young children and also for supporting their exploring of scientific concepts. But they can fulfil other “irreplaceable“ didactic functions, too (Levin, Anglin, & Carney, 1987, pp. 53–62). Investigation of visuals as a didactic means and analysis of their effects on learning represents a current issue which is continuously investigated within an established research area – Research on Pictures (e.g. Levie, 1987).

In Czech

V souvislosti s rozvojem vizuální kultury a v návaznosti na jev označovaný jako „visual turn“ význam nonverbálních prvků v učebnicích v současnosti neustále narůstá (Heinze, 2010, s. 9). S tím, jak se význam nonverbálních prvků v každodenním životě a také ve vzdělávacích materiálech zvyšuje, jeví se potřeba analyzování jejich účinků na učení žáků jako stále významnější (Anglin, Vaez, & Cunningham, 2004, s. 865). Nonverbální prvky v učebnicích představují klíčové didaktické prostředky, které se za určitých okolností mohou významně uplatňovat při znázorňování vědeckých konceptů a také při jejich přibližování žákům. Mimo to však mohou plnit i další didaktické funkce (Levin, Anglin, & Carney, 1987, s. 53–62). Analyzování nonverbálních prvků a posuzování jejich vlivu na učení žáků proto představuje aktuální výzkumnou problematiku, která je kontinuálně rozvíjena v rámci etablované výzkumné oblasti – Research on Pictures (např. Levie, 1987).

Links

EE2.3.30.0009, research and development project
Name: Zaměstnáním čerstvých absolventů doktorského studia k vědecké excelenci