HORŇÁČEK, Josef. Formulace problémů a definování cílů v komunitním plánování sociálních služeb (Formulation of Problems and Definiton of Goals in Community Planning of Social Services). 2013.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Formulace problémů a definování cílů v komunitním plánování sociálních služeb
Name (in English) Formulation of Problems and Definiton of Goals in Community Planning of Social Services
Authors HORŇÁČEK, Josef (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 2013.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Presentations at conferences
Field of Study 50600 5.6 Political science
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14230/13:00070160
Organization unit Faculty of Social Studies
Keywords (in Czech) Komunitní plánování Aktéři Společenský problém Cíl politiky Veřejná politika Evaluace.
Keywords in English Community planing Stakeholders Social problém Policy objective Public policy Evaluation
Changed by Changed by: Mgr. Josef Horňáček, Ph.D., učo 65219. Changed: 18/11/2013 12:48.
Abstract
Cílem tohoto příspěvku je popis a interpretace rozdílných perspektiv, které zaujímají nejdůležitější aktéři komunitního plánování sociálních služeb v počátečních fázích tvorby programů a politik. Tyto rozdílné perspektivy vedou k rozdílným formulacím praktických potřeb aktérů a tím také k rozdílné identifikaci praktických problémů. Za nejdůležitější aktéry procesu komunitního plánování pokládáme klienty, politiky, úředníky a experty. Zaměříme se na procesy artikulace a selekce jejich zájmů a jejich agregování při stanovení cílů komunitního plánování. Zvláštní pozornost věnujeme rozdílům mezi společenským problémem a výzkumným problémem. V závěru se pokoušíme o syntézu teoretických a praktických poznatků, která by mohla usnadnit orientaci expertů ve struktuře zájmů účastníků komunitního plánování.
Abstract (in English)
This paper is focused on a description and interpretation of different perspectives of the most important actors of community planning in the early stages of developing programs and policies. These different perspectives lead to different formulations of the practical needs of stakeholders and to different identification of practical problems consequently. As the most important actors in the community planning process we consider clients, politicians, officials and experts. We will focus on the processes of selection and articulation of their interests. Special attention is given to the differences between social problem and research problem. In the end, we try to synthesize theoretical and practical knowledge that could help orient the experts in the structure of interests of participants of community planning.
PrintDisplayed: 20/8/2024 22:10