MIDLIK, Adam, Kristýna PĚNČÍKOVÁ, Ivana KUŠNYEROVÁ, Gabriela DOVRTĚLOVÁ, Kristýna NOSKOVÁ, Jan JUŘICA, Eva TÁBORSKÁ a Ondřej PEŠ. LIQUID CHROMATOGRAPHY MASS SPECTROMETRY OF SELECTED BENZOPHENANTHRIDINE ALKALOIDS INCUBATED WITH RAT LIVER MICROSOMES. Chemické listy. Česká společnost chemická, 2013, roč. 107, Special Issue, Supplement 3, s. S405-S406, 2 s. ISSN 0009-2770.
Originální název LIQUID CHROMATOGRAPHY MASS SPECTROMETRY OF SELECTED BENZOPHENANTHRIDINE ALKALOIDS INCUBATED WITH RAT LIVER MICROSOMES
Autoři MIDLIK, Adam (703 Slovensko, domácí), Kristýna PĚNČÍKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Ivana KUŠNYEROVÁ (703 Slovensko, domácí), Gabriela DOVRTĚLOVÁ (203 Česká republika, domácí), Kristýna NOSKOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jan JUŘICA (203 Česká republika, domácí), Eva TÁBORSKÁ (203 Česká republika, domácí) a Ondřej PEŠ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Chemické listy, Česká společnost chemická, 2013, 0009-2770.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 0.196
Kód RIV RIV/00216224:14110/13:00070341
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000328730800049
Klíčová slova anglicky LC MS; QBA; benzophenanthridine; rat liver microsomes; metabolite
Štítky EL OK, HPLC, mass spectrometry, podil, separation
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková, učo 9005. Změněno: 10. 3. 2014 15:15.
Quaternary benzo[c]phenantridine alkaloids (QBAs) belong to a subgroup of isoquinoline alkaloids. They include major sanguinarine (SA) and chelerythrine (CHE) as well as minor QBAs chelirubine (CR), sanguilutine (SL), sanguirubine (SR), chelilutine (CL), and macarpine (MA). The effects of QBAs on biological systems have been studied extensively, especially for commercially available SA and CHE. Limited availability of the minor pentasubstituted QBAs and hexasubstituted MA reduces data concerning their biological effects. Although the QBA molecular structures are very similar, the mechanism of their action on the molecular level may be different. As pharmacological studies imply that even a small change in the structure may trigger a significant difference in pharmacological activity, it cannot be simply accepted that metabolic routes of all QBAs will be analogous. The metabolic fate of minor QBAs should be intensively studied in order to identify their metabolites, to reveal their toxicity and/or alternate biological effects in different pathways. An approach to reveal the metabolic fate of selected QBAs may employ an in vitro model of rat liver microsomes (RLMs) with resulted QBA metabolites to be analyzed by means of liquid chromatography (LC) coupled to hybrid quadrupole time-of-flight (Q-TOF) mass spectrometry (MS).
Návaznosti
LH12176, projekt VaVNázev: Benzofenanthridinové alkaloidy - studium účinků na celulární a molekulární úrovni (Akronym: KBF)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Benzofenathridinové alkaloidy-studium účinků na celulární a molekulární úrovni
MUNI/A/0818/2012, interní kód MUNázev: Příspěvek chemických a biochemických metodik ke studiu molekulární podstaty vybraných patologických stavů a onemocnění (Akronym: BIOMET 2)