MAREŠ, Petr. Sonda do kultury města – Zlín, modelové město modernity. Sociologický časopis. Praha: AV ČR, Sociologický ústav, roč. 49, č. 5, s. 681–701. ISSN 0038-0288. doi:10.13060/00380288.2013.49.5.7. 2013.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Sonda do kultury města – Zlín, modelové město modernity
Název česky Sonda do kultury města – Zlín, modelové město modernity
Název anglicky A Probe into the Culture of a Town: Zlín – A Model Town of Modernity
Autoři MAREŠ, Petr (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Sociologický časopis, Praha, AV ČR, Sociologický ústav, 2013, 0038-0288.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Impakt faktor Impact factor: 0.563
Kód RIV RIV/00216224:14230/13:00070422
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Doi http://dx.doi.org/10.13060/00380288.2013.49.5.7
UT WoS 000328298100002
Klíčová slova česky modernita; urbanismus; dělba práce; taylorismus; fordismus; standardizace; funkcionalismus;utopie; průmyslový podnik; firemní město
Klíčová slova anglicky modernity; urbanism; division of labour; taylorism; fordism; standardisation; functionalism; utopia; company town
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: prof. PhDr. Petr Mareš, CSc., učo 2193. Změněno: 9. 12. 2013 22:08.
Anotace
Zlín 20. a 30. let minulého století, je produktem snahy firmy Baťa vybudovat město vyznačující se dokonalostí organizace fyzického i sociálního prostoru (strukturace společnosti strukturací prostoru a vice versa), v němž by vše mělo svůj řád a v němž by měl každý své místo přesně vymezené místo. Tato snaha byla svázána s požadavky společnosti hromadné výroby a byla založena na typizaci, normalizaci a standardizaci nejen produkce či průmyslových objektů, ale i sídel a obydlí, a dokonce i jednotlivých lidských aktivit i celého lidského života. Soustředění masy jedinců a dělba práce byly spojené s disciplinací jejich těl i s indoktrinací jejich myslí firemní ideologií. To vše, spolu s kontrolou a regulací jejich životů nejen v továrně i v jejich domovech, ve školách, či volnočasových aktivitách, ale i celkovým urbanistickým uspořádáním vznikajícího města vytvářelo zvláštní kolektivní identitu jeho obyvatel. Jde o příběh zrodu modelového města modernity z malé vesnické komunity, stejně jako jde o příběh, v němž se zemědělci, pastevci a řemeslníci stávají dělníky moderního průmyslového podniku a mění při tom své sociální pole, habitus [habitus] a identitu, ale i o příběh role městského prostoru a způsobu bydlení při této změně.
Anotace anglicky
In the 1920s and 1930s the Czech town of Zlin was shaped by a plan of the Baťa shoe company to build a model company town exemplifying the perfect organisation of physical and social space (structuring society through the structure of space and vice versa), in which there is an order to everything and everyone has a distinct position within that order. This intention was tied to the needs of a society of mass production and was based on the standardisation and normalisation not only of production and industry facilities, but also of settlements and dwellings and even of the individual activities of people and their lives as a whole. In this society, the concentration of workers in larger factories and their subordination to precise division of labour entailed the imposition of disciplinary power over their bodies and the indoctrination of their minds with corporate ideology. All this, along with the surveillance and control of the people’s lives, not just at work in the production plant but also in their homes, their schools, during their leisure time activities, and even through the overall urban layout itself, combined to give the town’s inhabitants a specifi c collective identity. This is a story as much about the transformation of a small village community into a model town of modernity as it is about farmers, herders and craftspeople becoming modern factory workers and seeing their social fi eld, habitus and identity changed. And it is even more the story of the function of urban space and and how its transformations usher in changes in the way of life.
VytisknoutZobrazeno: 20. 4. 2024 16:44