OPLATEK, Stanislav. Jurodstvo kak fenomen srednevekovogo goroda (Holy Fools - Phenomenon of Medieval Town or Manifestation of Hesychasm?). In Przybylski, Michal; Šaur,Josef. Podoby a proměny města ve slovanských a vybraných neslovanských kulturách, literaturách a jazycích. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2013. p. 63-73. ISBN 978-80-210-6569-7.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Jurodstvo kak fenomen srednevekovogo goroda
Name in Czech Jurodivost jako fenomén středověkého města
Name (in English) Holy Fools - Phenomenon of Medieval Town or Manifestation of Hesychasm?
Authors OPLATEK, Stanislav (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution).
Edition 1. vyd. Brno, Podoby a proměny města ve slovanských a vybraných neslovanských kulturách, literaturách a jazycích, p. 63-73, 11 pp. 2013.
Publisher Masarykova univerzita
Other information
Original language Russian
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 60101 History
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Publication form printed version "print"
RIV identification code RIV/00216224:14210/13:00070594
Organization unit Faculty of Arts
ISBN 978-80-210-6569-7
Keywords (in Czech) středověké město; hesychazmus; jurodstvo; ruská pravoslavná církev
Keywords in English Medieval Town; Hesychasm; Holy Fools; Russian Orthodox Church
Tags rivok
Tags Reviewed
Changed by Changed by: PhDr. Stanislav Oplatek, učo 108957. Changed: 17. 4. 2014 14:15.
Abstract
V glave rassmatrivajetsja vlijanije isichazma na russkuju ravoslavnuju asketičeskuju praktiku jurodstva. Vzaimosvjazi meždu jurodstvom i isichazmom avtor usmtarivajet kak v molitvennoj praktike (v častnosti ispol'zovanije "Isusovoj molitvy"), tak i "novoj" volne vizantijskogo monašestva, kotoraja na Rusi rasprostranilas' s pol. 14 v. Primečatel'no, čto imenno k 14 v. otnositsja takže masštabnoje rasprostranenije jurodstva na Rusi.
Abstract (in Czech)
V kapitole se zaobíráme fenoménem jurodivosti a jeho vztahem k asketické praxi hesychazmu. Fenomén jurodivosti se objevuje na předním východě, přesněji v zemích Mašreku a Egypta od 6. – 7. stol. a navazuje na mnišskou blízkovýchodní tradici raného křesťanství, projevující se extrémní askezí. Právě blízkovýchodní mnišství rozpracovalo myšlenky hesychazmu, které se poté v následujících staletích přenesly i do dalších částí vyznávajících vý-chodní křesťanský ritus, mj. také na Rus, z níž známe prokazatelné doklady obeznámenosti s hesychazmem od 14. stol. (za metropolity Theognosta). Důležitou spojnicí jurodů a hesychazmu na Rusi se stává především jejich provázanost s mnišským prostředím (mezi všemi uvedeme spojnici mezi Cyril Bělozerský a Sergijem Radoněžským, tedy pojítko žák – duchovní učitel). Kromě těchto skutečností lze však vidět důkazy znalosti hesychastických praktik také v hagiografiích svatých jurodů, v nichž se často připomínají fyzické a psychické projevy hesychastické praxe (pocity tepla, vidění světla, duševní blaženost v odevzdanosti světu, pláč), jakož i upomínání praktikování tzv. Ježíšovy modlitby. Lze tedy říci, že askeze jurodství již ok. 14. – 15. stol. jistě znala duchovní praxi hesychazmu a aktivně ji využívala, pravděpodobně také proto, že tato praxe nevyžaduje nutně život v samotě, ale je možná v „běžných podmínkách“ sociálního života. Vezmeme-li tedy v úvahu, že askeze jurodství, již lze zařadit mezi jednu z nejtěžších křesťanských askezí a pro niž se stal ideál chudoby synonymem odmítnutí jakýchkoliv výdobytků materiální civilizace, zároveň v souladu s křesťanským ideálem vyžaduje, stejně jako částečně analogické askeze evropských žebravých řádů, život v civilizaci, tedy ve městech či společenských komunitách, mohla být hesychastická metoda, kladoucí důraz na duševní soustředěnost, právě pro tento druh askeze vhodnou praxí.
Abstract (in English)
Chapter covers the phenomenon of Holy Fools and its relationship to the ascetic practice of hesychasm. There are proofs of the Rus people's familiarity with hesychasm starting from the 14th century, under Metropolitan Theognostus. One can also see evidence of knowledge of hesychastic practices in the hagiographies of Holy Fools, which frequently describe physical and mental states corresponding to the states achieved through hesychastic practice, as well as tho so-called "Jesus Prayer".
Links
MUNI/A/0872/2012, interní kód MUName: Kontrasty města v současných slovanských (a vybraných balkánských neslovanských) literaturách, kulturách a jazycích (Acronym: KONTR)
Investor: Masaryk University, Category A
PrintDisplayed: 29. 11. 2022 02:38