ŠAUR, Josef. Z dějin moskevské samosprávy (Boris N. Čičerin). In Przybylski, Michal; Šaur, Josef. Podoby a proměny města ve slovanských a vybraných neslovanských kulturách, literaturách a jazycích. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2013. s. 73-82. ISBN 978-80-210-6569-7.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Z dějin moskevské samosprávy (Boris N. Čičerin)
Název anglicky On the History of the City Administration in Moscow (Boris N. Chicherin)
Autoři ŠAUR, Josef (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání 1. vyd. Brno, Podoby a proměny města ve slovanských a vybraných neslovanských kulturách, literaturách a jazycích, od s. 73-82, 10 s. 2013.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Forma vydání tištěná verze "print"
Kód RIV RIV/00216224:14210/13:00070613
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 978-80-210-6569-7
Klíčová slova česky Rusko; městská samospráva; město; B. N. Čičerin
Klíčová slova anglicky Russia; city administration; town; B. N. Chicherin
Štítky rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: PhDr. Stanislav Oplatek, učo 108957. Změněno: 17. 4. 2014 14:18.
Anotace
V kapitole o dějinách městské samosprávy v Moskvě Josef Šaur stručně vylíčil vývoj správy měst v Rusku. Ta na rozdíl od těch evropských nebyla vymezena specifickými privilegii a autonomiemi, ale po většinu dějin plnila úlohu administrativního a vojenského centra. Městská samospráva byla poprvé v předrevolučním Rusku zavedena na konci 18. století a vrcholu dosáhla za vlády Alexandra II. K jejím charakteristickým znakům patřil i přísný dozor státních orgánů a jejich vměšování do vnitřních záležitostí měst. To dobře ilustruje příklad B. N. Čičerina, který se po celou dobu výkonu svého mandátu snažil obhajovat nezávislost volené funkce starosty. Jeho veřejná vystoupení byla opakovaně kritizována a stala se příčinou jeho odvolání, přestože při správě Moskvy dosáhl mnoha úspěchů.
Anotace anglicky
In his chapter on the history of the city administration in Moscow, Josef Šaur briefly describes the development of city administrations in Russia. Unlike those in Europe, they did not have defined privileges and autonomy, but for most of history, they played the role of administrative and military centers. Urban administrations were first introduced in pre-revolutionary Russia at the end of the 18th century, and they reached their peak under Alexander II. They are characterized by strict supervision from state authorities, who also interfered in cities’ internal matters. This is well illustrated by the example of Boris Chicherin, who tried throughout his mandate to defend the independence of the mayoral function. His public appearances were repeatedly criticized and became the cause of his removal from office despite his many successes in the administration of Moscow.
Návaznosti
MUNI/A/0872/2012, interní kód MUNázev: Kontrasty města v současných slovanských (a vybraných balkánských neslovanských) literaturách, kulturách a jazycích (Akronym: KONTR)
Investor: Masarykova univerzita, Kontrasty města v současných slovanských (a vybraných balkánských neslovanských) literaturách, kulturách a jazycích, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 30. 6. 2022 14:40