J 2013

Kdy a jak může sebeodhalení terapeuta pomoci?

KRAJČOVÁ, Jarmila and Tomáš ŘIHÁČEK

Basic information

Original name

Kdy a jak může sebeodhalení terapeuta pomoci?

Name (in English)

When and how can a therapist’s self-disclosure be helpful?

Authors

KRAJČOVÁ, Jarmila (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Tomáš ŘIHÁČEK (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution)

Edition

Psychoterapie, Masarykova univerzita, 2013, 1802-3983

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

50100 5.1 Psychology and cognitive sciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14230/13:00066697

Organization unit

Faculty of Social Studies

Keywords in English

Self-disclosure; helpful and hindering moments; motivation; grounded theory
Změněno: 21/6/2017 17:06, prof. Mgr. Tomáš Řiháček, Ph.D.

Abstract

V originále

Sebeodhalení terapeuta je potenciálně účinnou, ale zároveň poněkud kontroverzní intervencí. Tato kvalitativní studie hledá odpověď na otázku „Kdy a jakým způsobem může být terapeutovo sebeodhalení nápomocné v terapeutickém procesu?“. Studie vychází z metody zakotvené teorie a je založena na analýze rozhovorů s pěti klienty a jejich terapeuty. Výsledky ukazují, že terapeutovo sebeodhalení může být přínosem pro terapeutický proces, pokud je přiléhavé klientově aktuální potřebě potvrzení: v takovém případě může pozitivně ovlivnit klientovo prožívání, podpořit terapeutický vztah a pracovní spojenectví a přispět k posunu v řešeném problému. V opačném případě však může zatížit terapeutický proces tím, že nutí klienta vypořádat se sebeodhalením jako „cizorodým“ prvkem. Studie se dále zabývá tím, jakou roli v účinku sebeodhalení hraje terapeutova motivace ke sdělení osobní informace.

In English

A therapist’s self-disclosure is a potentially effective, yet somewhat controversial intervention. This qualitative study seeks to answer the question “When and how can a therapist’s self-disclosure be helpful in the therapeutic process?”. The study is based on the grounded theory method and comprises in an analysis of five interviews with clients and their therapists. The results indicate that a therapist’s self-disclosure can be beneficial to therapeutic process in case it fits the client’s actual need of confirmation: in this case, it can positively affect the client’s experience, support the therapeutic relationship and working alliance and contribute to progress in the client’s problem. Otherwise, it may encumber the therapeutic process by forcing the client to deal with the therapist’s self-disclosure as an extraneous element. The study also examines the role of therapist’s motivation to disclose personal information in the effect of self-disclosure.

Links

GAP407/11/0141, research and development project
Name: Utváření integrativní psychoterapeutické perspektivy: analýza výcviku integrace v psychoterapii
Investor: Czech Science Foundation, Formation of an Integrative Perspective in Psychotherapy: Analysis of the Training in Psychotherapy Integration
MUNI/A/0810/2012, interní kód MU
Name: Vývoj osobního terapeutického přístupu u začínajících terapeutů
Investor: Masaryk University, Category A