J 2013

Arteriovenózní malformace conus medullaris - kazuistika

SMRČKA, Martin, Vilém JURÁŇ, Ondřej NAVRÁTIL, Jaroslav SEDMÍK, Andrea ŠPRLÁKOVÁ-PUKOVÁ et. al.

Basic information

Original name

Arteriovenózní malformace conus medullaris - kazuistika

Name in Czech

Arteriovenózní malformace conus medullaris - kazuistika

Name (in English)

Conus Medullaris Arteriovenous Malformation - a Case Report

Authors

SMRČKA, Martin (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Vilém JURÁŇ (203 Czech Republic, belonging to the institution), Ondřej NAVRÁTIL (203 Czech Republic), Jaroslav SEDMÍK (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Andrea ŠPRLÁKOVÁ-PUKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Česká a Slovenská neurologie a neurochirurgie, Praha, Česká lékařská společnost J.E. Purkyně, 2013, 1210-7859

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Článek v odborném periodiku

Field of Study

30000 3. Medical and Health Sciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impact factor

Impact factor: 0.159

RIV identification code

RIV/00216224:14110/13:00070991

Organization unit

Faculty of Medicine

UT WoS

000322692800016

Keywords (in Czech)

arteriovenózní malformace; conus medullaris; mikrochirurgie; endovaskulární léčba

Keywords in English

arteriovenous malformation; conus medullaris; microsurgery; endovascular treatment

Tags

International impact, Reviewed
Změněno: 15/4/2014 15:52, Ing. Mgr. Věra Pospíšilíková

Abstract

V originále

Arteriovenózní malformace (AVM) conus medullaris jsou velmi vzácné léze. V literatuře jsou popsány jen ojedinělé kazuistiky. První soubor 16 pacientů popsal v dubnu 2012 Spetzler. Jedná se o komplexní vysokoprůtokové léze v elokventní lokalizaci. Nejčastějšími příznaky jsou parézy dolních končetin, sfinkterové potíže a bolest. U třetiny případů se léze projeví krvácením. Autoři popisují případ 30leté pacientky s půlroční anamnézou progredujících obtíží. Její AVM conus medullaris byla odstraněna mikrochirurgicky s dobrým výsledkem. Jedná se o první případ úspěšně řešené AVM conus medullaris publikovaný v ČR. Z rozboru literatury i z vlastní zkušenosti vyplývá, že léčebný postup je individuální. Nejčastěji použitou léčebnou modalitou je kombinace endovaskulární obliterace s následnou excizní AVM nebo pouze otevřená operace. Dobré léčebné výsledky jsou možné u velké části pacientů.

In English

Conus medullaris AVM is a very rare lesion. Only a few case reports have been described in the literature. The first cohort of 16 patients was described by Spetzler in April 2012. These AVMs are very complex, high-flow lesions in eloquent area. The most frequent symptoms are paraparesis, sphincter disorders and pain. The lesion presents with bleeding in one third of patients. The authors describe a case of 30-years old female with a half year history of slowly progressing symptoms. Her conus medullaris AVM was excised by microsurgery with a good result. This is the first case of a successfully treated conus medullaris AVM published in the Czech Republic. A literature review and our own experience suggest that the choice of treatment has to be individual. A combination of endovascular obliteration followed by microsurgical excision or microsurgical excision only is the most commonly used treatment modality. Good treatment results are possible in a large proportion of patients.